Venüs'ün Yarı Uydusu Var ve Güzel Bir Nedenden Dolayı 'Zoozve' Olarak Adlandırıldı

Küçük Cisimler İsimlendirme Çalışma Grubu 29 uzay taşına isim verdi.

Yazar Burcu Kara
Zoozve

Küçük gezegenlere ve kuyruklu yıldızlara isim vermekten sorumlu olan Küçük Cisimler İsimlendirme Çalışma Grubu (WGSBN) geçtiğimiz hafta 29 küçük gök cismine kendi isimlerini verdiği bir bülten yayınladı.

Yeni isimlendirilen cisimlerden birine "Zoozve" lakabı verildi ve bu cisim birkaç nedenden ötürü dikkat çekici.

Bunlardan biri, büyük bir gezegenin tanımlanan ilk yarı uydusu olması.

Zoozve bir asteroittir ve keşfedenlerin 2005 yılında yayınladıkları bir makalede tanımladıkları gibi, "onu Venüs'ten oldukça uzağa götüren bir yörüngeye sahiptir – Güneş'e doğru dalarak Merkür'ün yörüngesinin içinden geçer ve Güneş'ten en uzak olduğu noktada Dünya'nın yörüngesinin hemen ötesine doğru ilerler." Bu yol, asteroit ve Venüs'ün Güneş'in etrafında neredeyse aynı hizada hareket etmeleri nedeniyle ortaya çıkan kelebek şeklini andıran bir şekil izliyor.

Makalede, "Bu da VE68'in Venüs'ten görüldüğünde çok özel bir özelliğe sahip olduğu anlamına geliyor" deniyor. "Venüs gökyüzünde her Venüs yılında yaklaşık bir kez dolanıyor gibi görünüyor. Eğer VE68'in gerçekten Güneş'in etrafında dolaştığını bilmeseydiniz, Venüs'ün kendine ait bir uydusu (ya da ayı) olduğunu düşünebilirdiniz."

VE68 mı? Evet, asteroide 2002 VE68, oldukça akılda kalıcı 524522 ve şimdi de Zoozve dahil olmak üzere geçici veya başka türlü çeşitli isimler ve kimlik kodları atanmıştır.

Asteroit böyle bir yörüngede gözlemlenen türünün ilk örneği olsa da, küçüktür, Dünya için bir tehlike oluşturmaz ve kamuoyunun ilgisini çekmemiştir.

Ancak Alex Foster adlı bir sanatçının dikkatini çekmiş ve çocuklar için tasarladığı güneş sistemi posterinde onu Venüs'ün bir uydusu olarak resmetmiştir. Ayrıca asteroidin adını da yanlış okuyarak "2002 VE "yi "Zoozve "ye çevirmiştir.

Space.com'un güzel bir şekilde anlattığı gibi, bilim insanı ve podcaster Latif Nasser posteri gördü ve Zoozve'nin ilgisini çekti. Nasser sonunda 2002 VE68'in resmi olarak "Zoozve" olarak adlandırılması için lobi yaptı.

Ve başarılı oldu.

WGSBN bülteni, aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka tuhaf isimler de içeriyor:

  • Pitufo, diğer adıyla 1981 ET27, İspanyolca "Şirin" kelimesinden adını almıştır;
  • Curupira, diğer adıyla 2016 HL, adını "asıl amacı ormanı avcılara ve kaçak avcılara karşı korumak olan Brezilya yerli folklorunda efsanevi bir yaratıktan" alıyor;
  • Gabaldon, diğer adıyla KY65, adını Outlander roman serisini yazan ve aynı zamanda Plüton'un keşfinde kullanılan teleskobu yapan Stanley Sykes'ın büyük torunu olan bilim insanı ve yazar Diana J Gabaldon'dan alıyor.

Eğer bir gök cismi için kendi isminizi önermek isterseniz, Uluslararası Astronomi Birliği adına çalışan WGSBN bunu nasıl yapacağınıza dair tavsiyeleri burada bulabilirsiniz