Kategoriler
Ülkeler

Grönland: Tarihi, ekonomisi ve coğrafyası hakkında bilgiler

Reklam

Grönland Atlantik ve Arktik Okyanusları arasında yer almaktadır. Teknik olarak Kuzey Amerika kıtasının bir parçası olmasına rağmen, tarihsel olarak Danimarka ve Norveç gibi Avrupa ülkeleriyle ilişkilendirilir. Bugün Grönland, Danimarka Krallığı içinde bağımsız bir bölge olarak kabul ediliyor. Ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının çoğu Danimarka'ya bağlı.

Grönland hakkında bilgiler

Grönland 2.166.086 kilometrekare yüz ölçümüyle dünyanın en büyük adası olma özelliğini taşıyor. Bir kıta değil. Geniş yüz ölçümü ve 56.166 kişilik nispeten küçük nüfusu nedeniyle dünyanın en seyrek nüfuslu ülkesi durumunda.

  • Nüfus: 56.171 milyar (2017)
  • Başkent: Nuuk (17.984)
  • Sahil şeridi: 44.086 km
  • Yüzölçümü: 2.166.086 km²
  • En yüksek noktası: 3.700 m, Bunnbjørn Fjeld
  • En alçak noktası: 0 m, deniz seviyesi
Grönland
Grönland

Grönland'ın en büyük şehri Nuuk, ülkenin başkenti olarak hizmet veriyor. 2019 yılı itibariyle sadece 17,984 nüfusa sahip ve dünyanın en küçük başkentlerinden biri. Grönland şehirlerinin tümü, 44.086 kilometrelik sahil şeridi boyunca inşa edildi. Çünkü ülkede buzsuz olan tek bölge burası. Bu şehirlerin çoğu aynı zamanda Grönland'ın batı kıyılarında yer alıyor çünkü kuzeydoğu tarafı Kuzeydoğu Grönland Ulusal Parkı'ndan oluşur.

İLGİLİ:  Danimarka'da mülteciler sosyal ölüm kampında yaşamaya zorlanıyor

Grönland tarihi

Tarih öncesi zamanlardan beri çeşitli Paleo-Eskimo gruplarının adada yaşadığı düşünülmektedir; Bununla birlikte bazı arkeolojik araştırmalar MÖ 2500 civarında Grönland'a giren İnuitlere işaret etti. Norveçliler ve İzlandalıların Grönland’ın batı kıyılarına yerleşmesi ancak 986'da görülüyor. Yerleşimciler adayı Avrupa keşiflerinin başlamasıyla buldular.

Bu ilk yerleşimciler nihayetinde İskandinav Grönlandlıları olarak bilindiler. Ancak Norveç 13. yüzyılda onları ele geçirdiğinde durum değişti. Ülke Danimarka ile birlik kurarak tarihi bir karar verdi.

Reklam

1946'da Amerika Birleşik Devletleri Grönland'ı Danimarka'dan satın almak için teklif yaptı. Ancak ülke adayı satmayı reddetti. 1953'te Grönland resmen Danimarka Krallığı'nın bir parçası oldu ve 1979'da Danimarka Parlamentosu ülkeye bazı resmi yetkiler verdi. 2008'de Grönland'ın bir bölgesinin bağımsızlığı için sunulan referandum onaylandı. 2009'da Grönland kendi hükümetine sahip oldu ve yasalarının ve doğal kaynaklarının sorumluluğunu üstlenmeye başladı. Buna ek olarak Grönland vatandaşları ayrı bir insan kültürü olarak tanındı. Bunlar olurken Danimarka hala ülkenin güvenliğinden ve dış ilişkilerinden sorumludur.

İLGİLİ:  Danimarka: Tarihi, dini, dili, eğitimi, ekonomisi ve yönetimi

Danimarka kraliçesi Margrethe II Grönland’ın şu anki devlet başkanı. Grönland Başbakanı ise ülkenin özerk hükümetinin başı olarak görev yapan Kim Kielsen'dir.

Coğrafya, iklim ve topografya

Ülke çok yüksek enleminden dolayı serin yazlara ve çok soğuk kışlara sahip. İklimi arktik ile yarı arktik arasında. Örneğin başkenti Nuuk, Ocak ayında ortalama -10 C düşük sıcaklığa ve Temmuz ayında ise sadece 9,9 C yüksek ortalama sıcaklığa sahip. Bu nedenle halk çok az tarım yapabiliyor ve ürünlerinin çoğu yem bitkileri, sera sebzeleri, koyun, ren geyiği ve balıktan oluşuyor. Grönland genel olarak diğer ülkelerden yapılan ithalata muhtaç.

İLGİLİ:  Trump Danimarka'dan Grönland'ı almak istiyor

Grönland'ın topografyası çoğunlukla düzdür. Adanın en yüksek dağı olan Bunnbjørn Fjeld'de 3.700 metreden ülke ulusunu selamlar. Ek olarak topraklarının çoğu buz tabakası ile kaplı ve ülkenin üçte ikisi permafrost durumunda.

Grönland'da bulunan bu büyük buz tabakası iklim değişikliğini gözlemlemek için kullanılıyor. Bilim adamları bu bölgedeki buz çekirdeklerini delerek küresel ısınmanın etkilerini gözlemler. Ülke fazlasıyla buzla kaplı olduğundan küresel ısınmanın buzulu eritmesi halinde deniz seviyelerinin önemli ölçüde yükselme potansiyeli var.

Reklam

Grönland tarihi, ekonomisi ve coğrafyası hakkında bilgiler yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/ulkeler/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.