22 Işık Yılı Uzaklıktaki Bir Yıldızın Yörüngesinde Dünya Büyüklüğünde Bir Dünya

Gezegen geçişi yöntemi, bir ötegezegeni tespit etmek için kullanılan başlıca dolaylı yöntemlerden biridir. Bu yöntem sadece 22 ışık yılı uzaklıktaki LTT 1445Ac ötegezegeninin varlığını ortaya çıkarmıştır.

1445Ac

Gezegen geçişi yöntemi, ötegezegenleri tespit etmek için kullanılan başlıca dolaylı tekniklerden biridir. Güneş'ten sadece 22 ışık yılı uzaklıkta bulunan LTT 1445Ac ötegezegeninin varlığını ortaya çıkarmıştır. Ancak yarıçapı konusunda belirsizlik devam ediyordu. Hubble Uzay Teleskobu yakın zamanda boyutunun Dünya'nınkiyle karşılaştırılabilir olduğunu doğruladı ve bu da onu atmosferinin potansiyel bileşimini incelemek için bir hedef haline getirdi.

İster ötegezegenler, ister ilk galaksiler ya da Güneş Sistemi gezegenleri ile ilgileniyor olsun, James Webb Uzay Teleskobu, Hubble Uzay Teleskobu'nu gölgede bırakmış gibi görünüyor. Bununla birlikte, Hubble etkinliğini sürdürmekte ve arXiv'de erişilebilen yeni bir yayının da gösterdiği gibi, astrofizikçiler tarafından ilginç keşifler yapmak için kullanılmaktadır.

Bu yayın, adını Yunan mitolojisindeki bir nehirden alan güney yarımküredeki Eridanus takımyıldızında, Güneş'ten yaklaşık 22 ışık yılı uzaklıkta, transit yöntemiyle keşfedilen bir ötegezegene odaklanmaktadır. Batlamyus bu gezegeni ilk kaydeden kişi olmuş, William Herschel ise daha sonra 1783 yılında kataloglamıştır.

NASA'nın Geçiş Halindeki Ötegezegen Araştırma Uydusu (TESS) LTT 1445Ac olarak bilinen ötegezegeni 2022 yılında keşfetti. Ancak, o zamanlar, geçişin yıldızın diskinin kenarında mı yoksa basit olarak mı gerçekleştiğinin kesinliği belirsizdi. Sonuç olarak, yarıçapı konusunda kayda değer bir belirsizlik vardı. Kütlesi, gezegen geçişi vakalarında tipik olan radyal hız yöntemiyle nispeten doğru bir şekilde tahmin edilebilirken, iyi tanımlanmış bir yarıçapın olmaması, belirlenmemiş bir yoğunluk ile sonuçlandı. Dolayısıyla, tespit edilen nesnenin kayalık bir gezegen olup olmadığı konusundaki gizem devam etti.

Dünya'nın 1,07 Katı Çapında

LTT 1445 sisteminin bu görüntüsü
LTT 1445 sisteminin bu görüntüsü NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu tarafından 2003 yılında elde edilmiştir.

Neyse ki Hubble Uzay Teleskobu'ndan destek alınabildi ve böylece kırmızı cüce yıldızlardan oluşan üçlü bir sistemin parçası olan LTT 1445A etrafındaki LTT 1445Ac gezegen geçişini incelemek üzere harekete geçildi. Bağlam açısından LTT 1445A etrafında iki ötegezegen daha tespit edilmiş olup LTT 1445B ve C, LTT 1445A'dan yaklaşık 3 milyar kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Hubble'ın hassas gözlemleri LTT 1445Ac'nin aslında Dünya'nın 1,07 katı bir çapa sahip olduğunu ortaya koymaktadır, çünkü gözlemlenen geçiş tamamen gelenekseldir ve otlatma değildir. Bu da LTT 1445Ac'yi geçiş yoluyla keşfedilen en yakın Dünya büyüklüğündeki ötegezegen yapmaktadır.

Bununla birlikte, bir öteDünya değildir çünkü M cücesine o kadar yakın bir mesafede dönmektedir ki ortalama yüzey sıcaklığı en az 260 °C'dir, eğer bir atmosfere sahipse muhtemelen daha da yüksektir ve onu bir Venüs cehennemine dönüştürür.

Cambridge'deki (Massachusetts) Astrofizik Merkezi – Harvard ve Smithsonian'dan astrofizikçi Emily Pass, kendisinin de katıldığı bu keşifle ilgili olarak şunları söyledi: "Geçiş yapan gezegenler heyecan verici çünkü onların atmosferlerini sadece Hubble ile değil aynı zamanda James Webb Uzay Teleskobu ile spektroskopi ile karakterize edebiliyoruz. Ölçümümüz önemlidir çünkü bize bunun muhtemelen çok yakın bir karasal gezegen olduğunu söyler. Diğer yıldızların etrafındaki gezegen çeşitliliğini daha iyi anlamamıza olanak tanıyacak takip gözlemlerini sabırsızlıkla bekliyoruz."