Brezilya Yaban Arısı Kanser Tedavisinde Etkili Olabilir

Görünüşe göre kanser hücrelerinin yapısı, bu zehirle karşı karşıya kaldıklarında (kelimenin tam anlamıyla) nihai yıkımları oluyor.

Kanser, insanlık tarihinin en korkulan hastalıklarından biri ve insanlık için büyük bir tehlike. Hastalığın yaygınlığı ise işin en korkutucu kısmıdır. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre en yaygın kanser türleri meme, prostat, akciğer, rektum ve kolonda görülmektedir. 2020 yılında yaklaşık 10 milyon insan kanserin bir türü nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Kanser sinsi bir katildir çünkü geç bir aşamaya gelene kadar nadiren herhangi bir belirti gösterir ve bu noktada tedavi seçenekleri sınırlı ve uygulanması zor olabilir.

İyi haber şu ki, dünyanın dört bir yanından araştırmacılar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar kanserle mücadele etmek ve kanser teşhisi konmuş bireylere yardımcı olmak için sürekli yeni yaklaşımlar buluyor. Macmillan Cancer Support, Birleşik Krallık'ta bu alanda büyük bir olumlu etkiye sahiptir. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, bu tür yardım programlarını finanse etmek için 2021 yılında 171,6 milyon £ (yaklaşık 213,1 milyon $) bağışta bulunmuştur.

Bu alandaki parlak beyinler her zaman yeni ve daha iyi tedaviler geliştiriyor ve bu da hastaların yaşam kalitesini, bakış açılarını ve hastalıklarını atlatmak için ihtiyaç duydukları önemli refakat ve desteğe erişimlerini iyileştiriyor. Bu örnekte çığır açan buluş, Brezilya'da alışılmadık bir yaban arısının vücudunda keşfedildi ve en önemli keşiflerin genellikle en beklenmedik yerlerde yapıldığını bir kez daha kanıtladı. Bilim insanları böceğin, gelecekte kanser tedavilerinin geliştirilmesinde önemli olacak bir kimyasala sahip olduğuna inanıyor.

Yaban Arısı Zehrinin Mucizeleri

Yaban arıları konusunda hevesli insanlar bulmak kolay değildir. Yaban arıları grup olarak tehlikeli ve saldırgan olmalarıyla ünlüdür. Tarantula şahini yaban arısı ( Natural History Museum'a göre, bu türün dişisi tarantulaları avlar, iğnesiyle onları etkisiz hale getirir ve sonra yavruları için hala yaşayan kiler görevi görmeleri için üzerlerine yumurta bırakır) gibi türlerin var olması da yardımcı olmaz.

Ayrıca dünyanın en büyük eşek arısı olan dev eşek arısı da var. "Bite, Sting, Kill" dizisinin bir bölümünde bu ölümcül yaratıklar "yaklaşık bir kibrit kutusu büyüklüğünde" ve "dokuları öldüren karmaşık bir enzim kokteyli enjekte eden" "çeyrek santim uzunluğunda bir iğneye" sahip olarak tanımlanıyor.

Yaban arıları küçük uçan ölüm kutuları gibi görünebilir, ancak en önemli kısım burası: Vücutları ilginç ve güçlü kimyasal karışımlar içeriyor. Bu elbette tedirgin edici, ancak bu bileşikler sağlıklı hücrelere zarar vermeden kötü huylu hücreleri seçici bir şekilde öldürerek kanserle mücadele aracı olarak umut vaat ediyor.

Polybia Paulista Yeni Kanser Tedavilerinin Anahtarı Olabilir

Brezilya, Paraguay ve Arjantin'de görülen Polybia paulista türü yaban arısı.
Brezilya, Paraguay ve Arjantin'de görülen Polybia paulista türü yaban arısı.

Polybia paulista yaban arısı, Eylül 2015'te Cell Press'te yayınlanan "Brezilya yaban arısı zehri kanser hücrelerini açarak öldürüyor" başlıklı makalenin konusudur. Bu kurnaz organizmalar kendilerini zehirle koruyabilir. MP1 ya da Polybia-MP1 olarak bilinen kimyasal kokteylin sadece kötü huylu hücreleri "hedef alacak" kadar akıllı olduğu düşünülüyor.

Görünüşe göre kanser hücrelerinin yapısı, bu zehirle karşı karşıya kaldıklarında (kelimenin tam anlamıyla) nihai yıkımları oluyor. Kanser hücreleri yüzeylerinde anormal bir lipit dağılımına sahiptir ve MP1 bu lipitlerle etkileşime girerek temel kimyasalların kaçabileceği ve hücre işlevini bozabileceği büyük gözenekler oluşturur. Günlük dildeki ifadeyle, esasen parçalanır ve yok edilirler. Kanser hücrelerinin kritik bileşenlerinin "hücre çevresine bakan dış zar yaprakçığında" konumlandığı düşünülmektedir, ancak kanserli olmayan hücrelerde "hücrenin iç kısmına bakan iç zar yaprakçığında" bulunurlar ve bu da sağlıklı hücrelerin neden etkilenmemiş göründüğünü açıklar.

Fosfatidiletanolamin ve fosfatidilserin gibi fosfolipidler muazzam bir potansiyele sahiptir ve ne olduklarını bilmenize bile gerek yoktur. Leeds Üniversitesi'nden Paul Beales araştırmada, kansere karşı kullanılması halinde "hücre zarının lipit yapısına saldırmanın tamamen yeni bir antikanser ilaç sınıfını [açacağını]" söylemiştir. Beales, kanserli olmayan hücrelerin güvenli olup olmadığının belirlenmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.