Cecil Clementi'nin Güneydoğu Asya'nın En Büyük Uyuşturucu Satıcısı Olması

Sir Cecil Clementi, 1925'ten 1930'a kadar Hong Kong Valisi olarak görev yapmış önde gelen bir İngiliz sömürge yöneticisiydi.

Bazen iyi niyetli eylemler olumsuz sonuçlar doğurabilir. 1908 yılında Büyük Britanya, ahlaki gerekçeleri öne sürerek Hindistan İmparatorluğu'ndan Çin'e yaptığı karlı afyon ihracatını durdurma kararı almıştır. Ancak bu eylem sonuçta bir asırlık suç faaliyetiyle sonuçlandı.

Amerika'da Mafya ve diğer gangsterlerin yasadışı servetler edinmesine neden olan İçki Yasağı dönemine benzer şekilde, Britanya İmparatorluğu'ndaki organize suçlar da 20. yüzyıl boyunca yasadışı uyuşturucu ticaretinden büyük kazançlar elde etti. Hindistan Hükümeti'nin Güneydoğu Asya'ya afyon ihracatını başarıyla durdurmasının ardından, başta Çin kökenliler olmak üzere önemli sayıda afyon bağımlısı düzenli doz arayışına girdi.

İranlı yetiştiriciler ve tüccarların devreye girip sömürgecilerin afyon fiyatlarını kontrol etme girişimlerini baltalamaktan mutlu olmasıyla, yasadışı ticaret hızla büyüyor ve narkotik suç liderlerine daha fazla güç veriyordu. Britanya İmparatorluğu'nun sömürgelerinin valileri harekete geçmek için sabırsızlanmaya başlamıştı ve bu hoşnutsuzluğun başını Hong Kong Valisi Sir Cecil Clementi çekiyordu. 1927'de şöyle konuşmuştu:

Eğer etkili bir muhalefet gösterilmezse, afyon kaçakçılarının konumu her geçen gün daha da güçlenecektir. Hong Kong pazarı son derece caziptir.

Derhal harekete geçilmediği takdirde Hong Kong, küresel bir yasadışı uyuşturucu ticaretinin merkezi haline gelme riskiyle karşı karşıya kalabilirdi.

Devletin Satıcıya Dönüşmesi

Sir Cecil Clementi
Sir Cecil Clementi.

Sir Cecil, Güney Çin kaynaklı önemli miktarda toptan afyon kaçakçılığı yapıldığını ve Hong Kong'un birincil sevkiyat limanı olarak hizmet verdiğini belirterek söz konusu sorunu dile getirmiştir. Bu faaliyet Koloni için olumsuz bir itibarın oluşmasına neden olmuştur. Qing Hanedanlığı'nın 1911'de çöküşünün ardından Çin anakarasında rakip savaş ağaları arasında devam eden iç savaş, durumu her geçen gün daha da kötüleştiriyordu.

Hong Kong'da Çinli mülteci akını gözlenmiş ve bunun sonucunda koloninin nüfusu 600.000'den 900.000'e çıkmıştır. Ayrıca, bu demografik değişimin bir sonucu olarak afyon tüketimi dört katına çıkmıştır. Sir Cecil afyon tüketiminin azaltılmasının pek mümkün olmadığını belirtmiştir.

Rakip savaş ağaları, mali kaynaklarını güçlendirmek için afyon yetiştirip pazarlayarak kazançlı afyon endüstrisinden faydalanmaya hevesliydi. Sir Cecil, yasadışı afyonun Güneydoğu Asya'daki İngiliz sömürgelerinde yaygınlaşmasıyla mücadele etmek için en etkili çözümü düşündü ve tek bir sonuca vardı.

Bu kişi bir tüccar olmayı ve kendisini bölgenin en önde gelen tüccarı olarak kabul ettirmeyi hedefliyordu. Sir Cecil'in önerdiği yenilikçi konsept, İngiliz sömürgelerinde yaygın olan çete kültürünün sert gerçekleriyle karşılaştığı ve bunlarla mücadele ettiği Güneydoğu Asya'daki kapsamlı deneyiminin bir sonucuydu.

Londra'ya Meydan Okumak

Çin'de 1908 yılında üretilen afyon miktarını gösteren harita
Çin'de 1908 yılında üretilen afyon miktarını gösteren harita. Aşağıdaki alıntı 1884 yılında Lord Justice Fry tarafından yapılmıştır: "Biz İngilizler, izlediğimiz politika nedeniyle, Çin'de tahıl ekiminden alınıp haşhaş ekimine tahsis edilen her dönüm araziden ahlaki olarak sorumluyuz; bu nedenle Çin'de uyuşturucunun büyümesi gerçeği sadece sorumluluk duygumuzu arttırmalıdır.

Bu durumun İngiltere'nin sömürgelerinde hızla genişleyen Çinli nüfusu yönetme kapasitesi açısından yarattığı tehlikeye dair eşsiz bir anlayışa sahipti. Sonuç olarak, çağdaşlarını aşarak alışılmadık önlemler düşünmeye istekli olduğunu gösterdi. Cecil kaçakçıları ve onların suç girişimlerini ortadan kaldırmak için doğrudan İran'dan büyük miktarlarda afyon tedarik etmeyi ve bunu iç piyasada düşük fiyatla satarak kaçakçıların faaliyetlerini etkili bir şekilde ortadan kaldırmayı hedefledi.

Bunu başarmak için, Hindistan'dan 196 sandığa ek olarak İran'dan aylık 40 sandık afyon tedarik etmesi gerekiyordu. Londra'dan resmi izin beklediği süre boyunca Cecil, piyasaya ilave yasal afyon sürerek kişisel uyuşturucu dağıtım girişimine devam etti. Birkaç gün içinde hükümet satışlarında dört kat artış oldu. İlk geri bildirimler Cecil'in risk alma isteğini destekler nitelikteydi. Londra ofisine bir rapor sundu:

Hong Kong'da atılan adımlar artık deneysel aşamanın ötesine geçmiştir ve Hükümet satışlarındaki artışı dengeleyecek bir tüketim artışı belirtisi olmaması başarısını göstermektedir. Buna ek olarak, hapishanedeki afyon suçlularının günlük ortalaması 540'tan 361'e düşmüştür ki bu da kronik aşırı kalabalık göz önüne alındığında çok önemli bir faktördür.

Vali tarafından uygulanan politika suç sorununa etkili bir çözüm olarak görünmektedir. Devam etmek için ek afyon tedarikine ihtiyaç duydu ve İran'dan sevkiyatın gelmesini beklerken Singapur'dan daha fazla afyon ithal etmek için yetki istedi. Sir Cecil tarafından atılan bu kararlı adım Whitehall'daki bürokratların sert tepkisine yol açtı. Gizli bir Kabine toplantısı sırasında İngiliz hükümetinin onaylamadığı dile getirildi.

İran Afyonu

Çin'de 20. yüzyılın başlarında afyon içenler
Çin'de 20. yüzyılın başlarında afyon içenler. Fotoğraf: Gamma-Keystone/Getty.

Tüm gözler, Whitehall'da narkotik konusunda en önde gelen otorite olan Sir Malcolm Delevingne'e çevrilmişti ve Hong Kong'un asi valisi tarafından sunulan meydan okumayı kabul edecekti. Delevingne'e göre Cecil'in kampanyasını sürdürmek, Hong Kong'un kullanıcılarına sürekli olarak düşük maliyetli afyon sağlamak zorunda kalmasına neden olacaktı.

Bağımlılığı ortadan kaldırmak amacıyla afyon arzını kısıtlamak için ne zaman bir çaba sarf edilse, piyasaya kaçınılmaz olarak Çin'den gelen düşük maliyetli kaçak afyon sızacaktı. Görünen o ki Sir Cecil'in kendi toplumuna afyon sağlayan birincil distribütör olarak pozisyonu uygun bir pozisyon değildir. İngiliz Kabinesi üyeleri Sir Cecil'e Hong Kong deneyine ilişkin kınamalarını iletmişlerdir.

Londra ile arasının açılmasına ramak kalmasına rağmen Sir Cecil Clementi, İngiltere'nin Hint afyonu ihracatını kısıtlama politikasından duyduğu hoşnutsuzluğu dile getirirken kesinlikle yalnız değildi ve 1930 yılına kadar Hong Kong Valisi olarak kaldı. Modernleştirici bir yöneticiydi ve 1998 yılına kadar kullanılmaya devam eden Kai Tak havaalanını kurdu. London Times gazetesindeki ölüm ilanında Hong Kong Valisi olarak görev yaptığı dönem "özellikle İngiliz-Çin dostluğunun yeniden tesis edilmesi bakımından büyük bir başarı" olarak nitelendirilmiştir.

Güneydoğu Asya'nın en büyük afyon dağıtıcısı olma çabalarına ya da sömürgeci üstleriyle yaşadığı çatışmalara değinilmemiştir.