Develer Hörgüçlerinde Su Depolar mı?

Hayır, develer hörgüçlerinde su depolamaz. Develerin hörgüçleri öncelikle yağ depolar, su değil. Bu yağ, ihtiyaç duyulduğunda enerjiye ve suya dönüştürülebilir.

Yazar Burcu Kara

Develer neden yağı diğer memeliler gibi vücutlarına eşit olarak dağıtmak yerine hörgüçlerinde depolar? Develer genellikle gıda kaynaklarının kıt olabileceği çöllerde yaşar. Bir deve uzun süre yiyeceğe erişemediğinde, vücudunu beslemek için hörgücündeki yağı metabolize edebilir.

Bir deve uzun süre yiyeceksiz kalırsa, hörgüçleri sönebilir ve sarkabilir, ancak yeniden enerji kazanabildiğinde hörgüçleri yeniden dolgunlaşır. Develerin hörgüçleri aynı zamanda vücut ısılarının düzenlenmesine de yardımcı olur; bu da sıcaklığın gündüzleri yükselip geceleri dramatik bir şekilde düşebildiği çölde çok önemli bir özelliktir.

Bir devenin hörgücünün birincil amacı, yiyecek kıt olduğunda enerji kaynağı olarak kullanılabilecek yağ depolamaktır. Ayrıca yağı vücudun geri kalanından uzak tutarak devenin vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur.

Develer, yağ dokularını sırtlarındaki hörgüçlerinde toplayarak, sıcaklığın yüksek olduğu ve vücut ısılarının yükseldiği gün boyunca vücutlarının geri kalanındaki ısı yalıtımını en aza indirebilir. Daha sonra, geceleri, ekstra sıcaklık devenin vücudunun geri kalanına yayılır, böylece hava soğuduğunda vücut ısısı çok düşmez.

Bu hörgüçler suyu depolamasa da, develerin günlük kullandıkları su miktarı inanılmaz derecede verimlidir, bu yüzden neredeyse bir hafta boyunca su içmeden durabilirler. Develer bu durumu kısmen kan hücrelerinin oval olan benzersiz şekline borçludur.

Neden diğer bazı devegillerin iki hörgücü varken develerin tek bir hörgücü vardır?

Tek hörgüçlü develer olarak da bilinen develerin tek bir hörgücü varken, Baktriya devesinin iki hörgücü vardır. Bu farklılık, evrimsel geçmişlerinden ve farklı bölgelere adaptasyonlarından kaynaklanmaktadır. Tek hörgüçlü deve sıcak çöller için daha uygunken, çift hörgüçlü deve daha soğuk ve kurak bölgelerde bulunur.

Oval şekilli kan hücreleri develerin büyük miktarlarda su (tek seferde 30 galona kadar) tüketmesini sağlar çünkü hücreler daha elastiktir ve daha kolay şekil değiştirebilir. Bu şekil aynı zamanda çölde yaygın bir durum olan su kıtlığında kanlarının daha etkili bir şekilde dolaşmasını sağlar.

Deve hörgüçleri, çöl gibi zorlu bir ortamda hayvanın hayatta kalması için çok önemlidir. Hörgüçler olmasaydı, deve aşırı ısınmaya ve terlemeye daha yatkın olurdu, ancak devenin bu kadar çok su depolamasına yardımcı olan hörgüçler değil, oval şekilli kan hücreleridir.