Everest Dağı'na tırmanan ilk köpek

Everest Dağı'na tırmanan ilk köpek olarak Rupee ve daha sonra onu devam eden Mera'nın hikayesi.

2013'te "Everest Dağı'na tırmanan ilk köpek" olarak adlandırılan başıboş bir köpek medyanın dikkatini çekti. Hayvan hakları savunucusu ve gezgin Joanne Lefson, Rupee'yi henüz birkaç aylıkken Kuzey Hindistan'ın Ladakh bölgesindeki bir çöplükten kurtarmıştı. Lefson'la birlikte dünya çapında sayısız yolculuğa çıkmış olan köpeği Oscar, Everest Dağı'na çıkmayı planladığı yolculuktan birkaç ay önce bir araç tarafından öldürülmüştü. Rupee'yi açlıktan ölmek üzereyken gördüğünde bunu bir işaret olarak algıladı. Rupee'nin iyileşmesi için mükemmel beslenme ve yoğun veteriner bakımı gerekiyordu. Lefson onun dağlarda uzun bir yürüyüşe çıkabileceğinden emin değildi ama Rupee'nin bunu yapabilecek kapasitede olduğu ortaya çıktı.

Güney Afrika'nın Cape Town kentinde yaşayan yazar ve hayvan hakları savunucusu Joanne Lefson, kurtardığı ve Rupee adını verdiği  köpeğiyle beraber.
Güney Afrika'nın Cape Town kentinde yaşayan yazar ve hayvan hakları savunucusu Joanne Lefson, kurtardığı ve Rupee adını verdiği köpeğiyle beraber.

Everest'te (Ana Kamp'a yakın yerlerde bile) köpekler (ya da diğer evcil hayvanlar) pek sık görülmese de, tırmanış sezonunda etrafta başıboş dolaşan bazı hayvanları görmek nadir değildir. Çevre kasabalarda ya da vadide yaşayan diğer hayvanlar, hareketin ve yiyecek olasılığının cazibesine kapılarak dağa tırmanan dağcıları takip etmeye başlar.

Uygun havalarda, bazı sokak köpekleri dağa tırmanmayı ve Kamp 2'ye ulaşmayı bile göze alabilir. Bunlar genellikle bölgeye ve koşullarına alışmış ve işler zorlaşıp geri dönene kadar dağcıları takip etmeye hazır olan köpeklerdir.

Everest'te hayvan görmek beklenen bir durum değildi

Rupee teknik olarak Everest'e tırmanan ilk köpek değildi. Wisdom Panel, Nepal'de sadece Katmandu sokaklarında dolaşan yaklaşık 20.000 sokak köpeği olduğunu tahmin ediyor. Kuduz vakalarının yaşandığı bir ülkede sokak köpekleri "şüpheli" olarak görülüyor ve birçok insan kendilerini ısırabilecekleri ya da hasta edebilecekleri endişesiyle onlardan uzak duruyor.

Ancak sokak köpekleri dağcıların, özellikle de köpeklerden pek korkmayan yabancıların ilgisini çekmektedir. Köpekler dağcıları takip eder ve genellikle Everest Dağı yönündeki yürüyüşlere katılırlar çünkü bu tür insanlar sık sık yiyecek, hatta güzel bir söz ya da başlarını okşamak isterler.

Ancak Rupee, Everest Dağı'nın ana kampında resmi olarak kaydedilen ilk köpektir ve dağcılık maceralarının bir sonucu olarak "kenar mahalle dağcısı" lakabını kazanmıştır. O aynı zamanda Everest Dağı'nın ana kampına 130 kilometrelik, 10 günden fazla süren yolculuğu başarıyla tamamlayan tek köpek.

Yürüyüş, bozuk arazide günde en az beş saat (ancak bazı günlerde daha fazla) yürünmesini gerektiriyor ve eğim sarp olmasa da, deniz seviyesinden 5400 metrenin üzerinde bir yükseklikte yürüyüş yapıyorsunuz, yani daha düşük rakımlara göre yaklaşık %50 daha az oksijen var. Bu kesinlikle parkta bir gezinti değil.

Everest yolculuğuna hazırlık

Joanne Lefson, Rupee ve ekibi 22 Ekim'de Everest Dağı'nın Güney Ana Kampı'na ulaştı.
Joanne Lefson, Rupee ve ekibi 22 Ekim'de Everest Dağı'nın Güney Ana Kampı'na ulaştı.

Rupee birçok sokak hayvanı gibi Everest'in ana kampında aylarca ya da yıllarca dolaşmamış olsa da, Himalayalar'da daha yüksek bir rakımda doğmuş olması kuşkusuz ona yardımcı olmuştur. People'a göre, yolculuk öncesinde Lefson'ı değerlendiren bir veteriner, bu sayede Lefson'ın ince havaya etkili bir şekilde dayanabileceğini söyledi.

Lefson, tıbbi onay aldıktan sonra yolculuğa hazır olmak için hazırlıklara başladı. İlk aşama, yanında bir köpek getirmesine izin verecek bir yolculuk planlamaktı; bu da Güney Ana Kampı'na daha uzun bir yoldan gitmeyi gerektiriyordu ( Köpeklerin gelmesine Kuzey Ana Kampı müsaade etmemekteydi).

Lefson, 8 aylık yavru bir köpek olan Rupee'nin bu uzun yolculuğa dayanabileceğinden endişe ediyordu. Daily Mail'e göre, bu nedenle yürüyüşte "Rupee'nin otostop çekmesi gerekebilir" diye yanında fazladan bir taşıyıcı getirmeye karar verdi. Taşıyıcılar genellikle dağcılara eşlik eden ve onların çantalarını ve diğer ekipmanlarını taşıyan şerpalardır. Öte yandan Rupee, karda oynadığı sırada büyük keyif sürerek herkesi şaşırttı.

Kendisi de hayvan kurtarma alanında çalışan Lefson, sokak köpekleri ve ikinci bir şans verildiğinde ne kadar harika olabilecekleri konusunda farkındalığı arttırmak istemiş. Ancak bu gezi aynı zamanda çok sevdiği Oscar'ı (o da kurtarılmış bir köpekti) ve onun mirasını yaşatmak için de bir yoldu.

Rupee Everest'e tırmanmaya çalışan tek köpek değil

everest köpek mera
Mera ve insan arkadaşları.

Aslında, farklı bir sokak köpeği olan Mera, 2019 yılında Rupee'nin bir önceki rekorunu kırdı. Mera'nın tırmanışı sahibiyle birlikte denemediği gerçeği insanları daha fazla şok etmiş olabilir. Bunun yerine, Nepal'in Baruntse dağının zirvesine ulaşmaya çalışan bir grup dağcıya katılmadan önce onlarla arkadaş oldu. Mera ve insan arkadaşları deniz seviyesinden 7130 metre yüksekliğe ulaşmıştır. Yolculuk sırasında Mera bir buzulda mahsur kalmış ve keşif liderlerinden bazıları onu kurtarmak için geri dönmeden önce iki geceyi açık havada tek başına uyuyarak geçirmiş. Cesur 45 kiloluk köpek ve dağcı Don Wargowsky daha sonra tırmanışın kalan üç haftasında bir çadırı paylaştı.

Mera başlangıçta tırmanışta biraz istenmeyen bir ziyaretçiydi, ancak şerpalar bile onun kararlılığını ve gücünü çabucak gördüler ve amaçlandığı gibi dağın zirvesine başarıyla ulaşan keşif gezisi için ondan " şans tılsımı" olarak bahsettiler. Tibet Mastifi ile Himalaya Çoban Köpeği karışımı bir köpeğe benzeyen Mera, dağdan iniş sürecinde de dağcılara katıldı.

Mera şanslı bir hafta geçiriyordu çünkü keşif gezisinin ana kamp yöneticisi onu evlat edinmeye karar verdi. Everest'e ulaşamamış olsa da, başarısı takdir edilmeyi hak ediyor.