Fazla TV İzlemek Gece İdrara Çıkma Sorununa Neden Olabilir

Gece tuvalete gitmek için kalkma sayınız sizi rahatsız ediyorsa, bunun ekran alışkanlıklarınızla bir ilgisi olabilir.

Nocturia sık idrara çıkma

Yapılan bir araştırmaya göre, filmlere, TV şovlarına veya YouTube videolarına çok fazla zaman ayıran kişiler gece boyunca işeme ihtiyacı duymaya daha yatkın olabilir.

Neurourology and Urodynamics dergisinde yayınlanan yeni bir makaleye göre, noktüri ya da gece boyunca birden fazla kez işeme ihtiyacı, günde 5 ya da daha fazla saat film, TV ya da çevrimiçi video izlemekle bağlantılı olabilir.

Yazarlar makalede, "Araştırmamız, günde 5 veya daha fazla saatini TV ve/veya video izleyerek geçiren bireylerin noktüri geliştirme olasılığının önemli ölçüde daha yüksek olduğunu gösterdi" diye yazdı.

Makale, 2011-2016 yılları arasında 20 yaş ve üstü 13.294 ABD'li bireyden toplanan verilere göre, insanların yüzde 32'sinin noktüri yaşadığını, yüzde 68'inin ise yaşamadığını ortaya koyuyor. Ayrıca, gün içinde 5 saat veya daha fazla TV veya video izleyen kişilerin, günde 1 saatten az izleyenlere kıyasla noktüri yaşama riskinin yüzde 48 daha fazla olduğunu tespit etmişlerdir.

Noktüri uyku kaybına yol açabilir ve bunun sonucunda çeşitli sağlık sorunları riskini artırabilir.

Yazarlar, "Noktüri sadece hipertansiyon, kardiyovasküler bozukluklar ve ölüm gibi hastalıkların olasılığını artırmakla kalmıyor, aynı zamanda toplum üzerinde önemli bir ekonomik yüke de katkıda bulunuyor" diye yazdı. "Sonuç olarak noktüri, kapsamlı ilgi ve müdahaleler gerektiren kritik bir halk sağlığı sorunu olarak ortaya çıkmıştır."

Noktüri, genellikle mesane fonksiyonu ve kapasitesindeki değişiklikler nedeniyle insanlar yaşlandıkça daha yaygın hale gelir: 50 yaşın üzerindeki yetişkinlerin yüzde 50'si bir dereceye kadar bundan muzdariptir

Genellikle diyabet, idrar yolu enfeksiyonu (İYE), prostat büyümesi (erkeklerde), aşırı aktif mesane, kalp hastalığı, böbrek bozuklukları ve nörolojik bozukluklar gibi başka bir durumun belirtisi olabilir. Ayrıca diüretikler, antihipertansifler, sakinleştiriciler ve kas gevşeticiler dahil olmak üzere bazı ilaçların alınmasının bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

Noktüri tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Bazı durumlarda, yatmadan önce sıvı alımını sınırlamak, akşamları kafein ve alkolden kaçınmak ve mesane eğitimi egzersizleri yapmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Altta yatan tıbbi durumların ele alınması ve ilaçların ayarlanması da gerekli olabilir.

Ancak makale, noktüri ile bağlantılı olabilecek şeyin genel olarak ekranlara maruz kalmak mı (bilgisayarda çalışanlar için daha yüksek olabilir) yoksa özellikle video izlemek mi olduğunu araştırmıyor.

Bu araştırma, noktüriden muzdarip olanlara gece boyunca uyuma yeteneğini yeniden kazanmaları için yardım edilebilecek bazı yolları vurgulamayı umuyor.

Yazarlar makalede, "Bireyler giderek daha fazla ekran tabanlı faaliyetlerde bulundukça, uzun TV ve/veya video süresinin noktüri örüntüleri üzerindeki etkisinin kapsamlı bir şekilde anlaşılması hem sağlık uzmanları hem de halk sağlığı uygulayıcıları için çok önemlidir" diye yazdı.

"Uzun süre televizyon ve/veya video seyreden bireyler için sağlık uzmanları, uygun ekran süresi yönetimini teşvik eden davranışsal müdahale önerileri sunabilir."