Kırmızı Şarap Neden Baş Ağrısına Neden Oluyor?

ABD'li araştırmacılar yeni bir şüphelinin peşinde: belki de şarabın bileşeni kuersetin akşamdan kalma semptomlarına dolambaçlı bir yoldan neden oluyor.

Yazar Burcu Kara
şarap

Küçük bir kadeh kırmızı şarap zararlı olmayabilir, ancak bu bazı yetişkinler için geçerli olsa da, birkaç yudumda bile birkaç kişi şiddetli baş ağrısı yaşar. Kırmızı şarabın migren ataklarını tetiklediği düşünülse de bu ilişki tamamen kesin değildir. Histamin intoleransı bir rol oynayabilir, ancak araştırmalar hala vücutta semptomlara neden olan kesin mekanizmalar üzerinde kafa yormaktadır.

Son zamanlarda, polifenoller olarak adlandırılan bir grup madde, özellikle de flavonol quercetin, baş ağrısı için potansiyel bir tetikleyici olarak inceleme altına alınmıştır. California Üniversitesi, Davis'ten elde edilen bulgulara göre, kuersetin bazı bireylerde alkol metabolizmasına müdahale ediyor gibi görünmektedir.

Bu şarap bileşeni hemen hemen tüm meyve ve sebzelerde değişen konsantrasyonlarda doğal olarak bulunur ve kırmızı şarapta beyaz şaraba kıyasla daha yüksek miktarlarda bulunur. Sağlıklı bir antioksidan olarak kabul edilmesine ve hatta diyet takviyelerine dahil edilmesine rağmen, kuersetin alkol ile etkileşime girdiğinde, araştırmacılar tarafından gözlemlendiği gibi sorunlara yol açabilir.

Kuersetin ve Alkol Metabolizması

Scientific Reports dergisinde yayınlanan çalışmanın kıdemli yazarı Andrew Waterhouse, "Kan dolaşımına girdiğinde, vücut onu kuersetin glukuronide dönüştürür" açıklaması yaptı. Bu formda, alkol metabolizmasını bloke eder. Dönüşüm süreci sekteye uğrayarak asetaldehit birikimine yol açıyor. Alkolün parçalanmasındaki bu ara madde, ertesi sabah yaşanan "akşamdan kalmalığa" önemli ölçüde katkıda bulunarak yüz kızarması, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi kayda değer semptomlara neden oluyor.

UC Davis'ten çalışmanın başyazarı Apramita Devi, "Asetaldehit iyi bilinen bir toksin, tahriş edici ve iltihap yapıcı bir maddedir" dedi. Disulfiram adlı bir ilaç, quercetin'e benzer bir prensiple çalışır ve alkoliklerin içki içmesini engellemek için alkol metabolizmasını bloke eder. Asetaldehit birikerek, önceki sarhoşluk olmadan hoş olmayan akşamdan kalma semptomlarına neden olur.

Alkol Olmadığı Zaman Faydalıdır

Araştırmacılar, bu etkileşimlerdeki genetik varyasyonlara dayanarak hipotezde bulunuyor. Doğu Asya kökenli insanların yaklaşık %40'ı alkol tüketirken metabolizma sorunlarına neden olan bir genetik varyanta sahiptir. Bu bireylerde asetaldehit birikerek baş ağrısı, yüz kızarması ve mide bulantısına yol açıyor. Laboratuvar araştırmaları, kuersetinin gerçekten de alkol metabolizması üzerinde benzer bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Üzümler güneş ışığına maruz kaldıklarında bu maddeyi üretirler.

Kuersetin alkolle birlikte kullanıldığında baş ağrısına neden olabilirken, şarapsız tüketildiğinde baş ağrısını hafifletmektedir. Etkilerine dair anekdot niteliğindeki raporlar, laboratuvar fareleriyle yapılan ve artan kuersetin alımının migren ağrısını azaltabildiğini ve hatta önleyebildiğini gösteren çalışmalarla desteklenmiştir. Araştırmacılar bunun kuersetinin antioksidatif ve anti-inflamatuar potansiyelinden kaynaklandığından şüphelenmektedir.

Bununla birlikte, kuersetinin kırmızı şarabın neden olduğu baş ağrılarından sorumlu olduğuna dair sağlam bir doğrulama hala beklemektedir. Alandaki tüm uzmanlar ikna olmuş değil. Yale Üniversitesi'nde alkol metabolizması uzmanı olan Vasilis Vasiliou, New York Times'da endişelerini dile getirerek, petri kabında olanın vücudumuzda aynı şekilde gerçekleşmeyebileceğine işaret ediyor. Hatta bazı çalışmalar, kuersetinin karaciğer sorunları gibi alkolle ilişkili hasarlara karşı koruma sağlayabileceğini öne sürmüştür.

Devi'nin ekibi detaylı çalışmaların halen devam ettiğini kabul ediyor. Bir sonraki adımları, katılımcıların farklı kuersetin dozlarına sahip şarapları tüketecekleri klinik testlerin başlatılmasını içeriyor. "Araştırmacılar, kırmızı şarap baş ağrılarının nedenleri hakkında hala birçok bilinmeyen olduğunu söyledi. Bazı insanların neden diğerlerine göre daha duyarlı olduğu belirsiz" diyerek sözlerini tamamladı.