RAW ve JPEG Formatlarının Farkı ve Açıklamaları

RAW dosyaları normal olarak görüntülenmeden önce detaylıca işlenmesi ve JPEG gibi bir formata dönüştürme gerektirir.

RAW – JPEG formatlarının savaşı, fotoğrafçılıkta hiç bitmeyen tartışmalardan biridir. Bazı fotoğrafçılar RAW'da çekim yaparken, diğerleri JPEG'de çekim yapıyor. Peki, dijital fotoğrafçılıkta RAW formatı nedir ve JPEG ile karşılaştırıldığında avantajları ve dezavantajları nelerdir? Dosya formatlarını ve farklılıklarını tam olarak anlayabilmek, fotoğraf makinesi ayarlarında görüntü ayarlarını yaparken doğru seçimleri bilmek için esastır.

RAW Nedir?

RAW görüntü ("dijital negatif" olarak da bilinir), bir dijital kameranın sensöründen işlenmemiş veya en az miktarda işlenmiş veri içeren bir görüntü dosyasıdır. Tüketilmeden önce hazırlanması ve pişirilmesi gereken çiğ gıdalara benzer şekilde, bir RAW görüntüsünün ayrıca bir görüntüleme cihazında yazdırılmaya, paylaşılmaya veya gösterilmeye hazır olmadan önce yazılımda işlenmesi gerekir. Birçok fotoğraf görüntüleme / düzenleme programı tarafından kolayca açılabilen, görüntülenebilen ve yazdırılabilen JPEG dosyalarının aksine, RAW, belirli bir kamera türüne bağlı özel bir formattır.

Bu nedenle, yazılımın bir RAW dosyasıyla çalışabilmesi için RAW fotoğrafının çekildiği fotoğraf makinesiyle uyumlu olması gerekir. İşlem sonrası RAW görüntüler daha fazla dinamik aralık (daha iyi vurgulama ve gölge kurtarma seçenekleri ile), kaliteli renkler ve bazı durumlarda JPEG görüntülerle karşılaştırıldığında daha fazla ayrıntı sağlayabilir.

RAW dosyaları genellikle üç ana bölümden oluşur: görüntü sensöründen gelen gerçek RAW verileri, kamera tarafından işlenen tam boyutlu bir JPEG önizlemesi + küçük resim ve tüm ilgili başlık ve meta veri bilgileri. Kameraların kaydedilen görüntüyü arka LCD'de veya elektronik vizörde görüntüleyebilmesi için, kamera tarafından işlenen JPEG önizlemesi kullanılır. Görüntü üstbilgisi ve sensör görüntü verileri RAW dönüşüm yazılımıyla yorumlanmak için kullanılırken, pozlama ayarları, kamera ve lens modeli, tarih / saat vb. gibi diğer üst veri bilgileri filtreleme, kataloglama ve sıralama için kullanılabilir.

RAW Formatının Avantajları

 • Çok daha fazla renk tonu. Yalnızca 16,8 milyon renk (Kırmızı, Yeşil ve Mavi kanallar için 256 ton değeri) içerebilen 8 bit JPEG görüntüsüyle karşılaştırıldığında, 12 bit RAW görüntü, 68,7 milyar renk (renk kanalı başına 4,096 ton değer) içerebilir. 14 bit RAW görüntüye kadar ilerlemek, RGB ton değerlerini 16.384'e yükseltir ve bu da potansiyeli 4.4 trilyon renge yükseltir. Bazı yüksek kaliteli kameralar 16 bitlik RAW görüntülerini bile kaydedebiliyor, bu da renk kanalı başına 65,536 ton değeriyle sonuçlanıyor ve bu da akıl almaz şekilde 281 trilyon renk anlamına geliyor. Bu sayı ile JPEG arasındaki fark 16.8 milyon kat!
 • Daha geniş dinamik aralık ve renk gamı. Bir RAW fotoğraf, bir JPEG fotoğrafa kıyasla daha geniş dinamik aralık ve renk gamı ​​içerir. Bir görüntünün veya görüntünün bir bölümünün fazla pozlanmadığı veya fazla pozlandığı durumlarda vurgulama ve gölge kurtarma işlemleri için, bir RAW fotoğraf JPEG ile karşılaştırıldığında çok daha iyi bir kurtarma potansiyeli sağlar.
 • Daha hassas kontrol ve ayar potansiyeli. Bir RAW görüntü oluşturulduğunda, fotoğraf makinesine ve üreticiye özel bilgiler de dahil olmak üzere tüm fotoğraf makinesi ayarları (fotoğraf meta verileri olarak da bilinir), fotoğraf sensörüne RAW verileriyle birlikte dosyaya eklenir. Meta veriler, daha sonra siyah beyaz bir RAW görüntüsünü renge dönüştüren ve belirli gama düzeltmesini, beyaz dengesini, parlaklığı, kontrastı ve diğer ayarlamaları uygulayan RAW dönüştürme işlemi için kullanılır. Bu, RAW görüntünün kendisinin değiştirilmemiş veya "tahribatsız" kalması anlamına gelir – daha sonra Lightroom ve Photoshop gibi uygulamalarda görüntüde değişiklikler yapabilirsiniz.
 • Görüntü yakalandıktan sonra renk uzayını ayarlayabilir. Beyaz dengesine benzer şekilde, renkli alan da (sRGB veya Adobe RGB gibi) RAW görüntülere kaydedilmez; bu, daha sonra herhangi bir renk uzayını değiştirebileceğiniz anlamına gelir.
 • RAW görüntüler kayıpsızdır. JPEG'den farklı olarak, RAW görüntüler genellikle kayıpsız sıkıştırma kullanır ("kayıplı" RAW sıkıştırma seçilmediği sürece), yani doğal olmayan resim sıkıştırma sürecinden etkilenmezler.
 • Daha iyi keskinlik. RAW görüntülerde görüntü netleştirme yapılmaz; bu, fotoğraflarınız için daha iyi ve daha karmaşık netleştirme algoritmaları kullanabileceğiniz anlamına gelir.
 • Mülkiyet ve orijinallik kanıtı. Kolayca manipüle edilebilen JPEG görüntülerin aksine, RAW görüntüler, fotoğrafın mülkiyeti ve gerçekliğinin kanıtı olarak kullanılabilir. Bir uzaylı gördüyseniz ve ispatlamak için bir RAW görüntünüz varsa, hiç kimse görüntüyü Photoshop'ta değiştirdiğinizi iddia edemezdi 🙂

RAW Formatının Dezavantajları

 • İşlenmiş olması gerekir. RAW dosyaları normal olarak görüntülenmeden önce detaylıca işlenmesi ve JPEG gibi bir formata dönüştürme gerektirir.
 • Daha fazla depolama gerektirir. RAW görüntüler, JPEG görüntülerden çok daha fazla depolama alanı kaplar. Bu, hafıza kartlarınızın daha az görüntü depolayabileceği ve kamera tampon belleğinizin hızlı bir şekilde dolması ve böylece kamera kare hızının önemli ölçüde düşmesi anlamına gelir. Ayrıca yakaladığınız tüm RAW fotoğraflarını saklamak için bilgisayarınızda ve diğer depolama aygıtlarında daha fazla depolama alanına ihtiyacınız olacaktır.
 • RAW format uyumluluğu. RAW dosyaları farklı üreticiler arasında standartlaştırılmamıştır. Örneğin, Nikon yazılımı Canon RAW dosyalarını okuyamaz. Aynı şekilde Canon için de aynı durum geçerli. Ayrıca, tüm resim görüntüleyiciler ve düzenleyiciler tüm RAW dosyalarını açamaz. Yeni piyasaya sürülen bir kameranız varsa, RAW dosyalarınızın açılması ve çalışılması için yazılım şirketlerinin yazılımlarını güncellemeleri için bir süre beklemeniz gerekebilir.
 • Sorunları paylaşma. RAW dosyalarını, arkadaşlarınıza ve müşterilerinize vermeden önce JPEG veya TIFF gibi uyumlu bir biçime dönüştürmeniz gerekecek, çünkü bunları görüntülemek için uygun araçlara sahip olmayabilirler.
 • Yönetilecek fazla dosya var. RAW dosyaları üçüncü taraf yazılımı tarafından değiştirilemediğinden, ayarlarınızın ayrı bir XMP dosyasına (RAW dosyanızda yaptığınız düzenlemeleri veya meta veri değişikliklerini içeren ayrı bir metin dosyasıdır) kaydedilmesi gerekir. Ek olarak, büyük olasılıkla işlenmiş JPEG görüntülerini de depolayacaksınız ve bu da yönetilmesi gereken daha fazla sayıda dosyaya dönüşecek.
 • Uzun süren yedeklemeler. RAW resimlerin daha büyük dosya boyutları nedeniyle, yedekleme prosedürü çok daha fazla zaman alır.

JPEG Nedir?

JPEG, dijital görüntüleri saklamak ve görüntülemek için kayıplı sıkıştırma kullanan bir görüntü formatıdır. Yüksek sıkıştırma verimliliği sayesinde, JPEG görüntülerin okunması ve görüntülenmesi için yerleşik özelliklere sahip olan birçok görüntüleme cihazı ve yazılımı ile günümüzde en popüler ve en çok kullanılan görüntü formatıdır.

JPEG görüntülerin sıkıştırılması için, görüntünün genel kalitesini ve son boyutunu etkileyen farklı kalite seviyeleri (genellikle yüzde cinsinden) uygulanabilir. Düşük kalitede dönüştürme ve daha yüksek sıkıştırma oranları, daha küçük dosyalar ve sıkıştırma artefaktlarına (görüntüde istenmeyen bozulmalar) neden olurken, daha yüksek kalite ayarıyla kaydedilen görüntüler artan depolama ihtiyaçları pahasına sıkıştırmaya dayalı bozulma potansiyelini azaltacaktır.

JPEG Formatının Avantajları

 • İşlemeye gerek yok. JPEG görüntüler fotoğraf makinesinde tam olarak işlenir ve Beyaz Dengesi, Renk Doygunluğu, Ton Eğrisi, Netleştirme ve Renk Alanı gibi tüm ayarlar zaten görüntüye uygulanmıştır. Bu nedenle, fotoğrafı işlemek için zaman harcamanıza gerek kalmaz, temel olarak kullanıma hazırdır.
 • Küçük ayak izi (Footprint). JPEG görüntülerin boyutu RAW görüntülerden çok daha küçüktür ve bu nedenle çok daha az depolama alanı ve bilgisayar kaynağı kullanır.
 • Uyumluluk. Çoğu modern cihaz ve yazılım, JPEG görüntülerini destekleyerek formatın son derece uyumlu ve pratik olmasını sağlar.
 • Kamera yavaşlamaz. Küçük boyutları nedeniyle, kameralar JPEG dosyalarını RAW dosyalarına göre çok daha hızlı yazabilir ve bu da geçici kamera ara belleğine sığabilecek fotoğraf sayısını artırır. Bu, RAW ile karşılaştırıldığında, kameranızı yavaşlatmadan saniyede daha yüksek karelerde ve daha uzun süre boyunca çekim yapabileceğiniz anlamına gelir.
 • Sıkıştırma seçimi. Dijital kameralar ve düzenleme yazılımı, JPEG görüntülerin kaydedilmesi için farklı sıkıştırma seviyeleri sunarak size görüntü kalitesiyle boyut arasında esneklik ve seçenek sunar. JPEGmini gibi bazı yazılımlar, herhangi bir görünür kalite kaybı olmadan JPEG görüntülerini otomatik olarak sıkıştırabilir ve bu da depolama alanını daha da azaltır.
 • Daha hızlı yedekleme. Küçük boyut ayrıca daha hızlı ve daha verimli yedekleme anlamına gelir.

JPEG formatının Dezavantajları

 • Kayıplı sıkıştırma. "Lossy" görüntü sıkıştırma algoritması, fotoğraflarınızdaki bazı verileri kaybedeceğiniz anlamına gelir. Özellikle yüksek oranda sıkıştırılmış dosyalarda bu ayrıntı kaybı, çıplak gözle görülebilen nesnelerin etrafında, gözle görülebilen "bozulmalar" gibi posterizasyon sorunlarına da neden olabilir.
 • JPEG 8 bit. JPEG görüntü formatı, 8 bit ile sınırlıdır; bu da 16,8 milyon olası renk için zorunlu bir sınırlama getiriyor. Dolayısıyla bu, fotoğraf makinenizin kaydedebildiği tüm diğer renklerin, görüntü JPEG formatına dönüştürüldüğünde direkt olarak yok edildiği anlamına geliyor.
 • Sınırlı iyileştirme seçenekleri. JPEG görüntüler, dinamik aralıklarını ve optimizasyon potansiyellerini önemli ölçüde sınırlayan çok daha az veri içerir. Bu, bir fotoğrafı aşırı pozladığınızda (parlak) veya az pozladığınızda (karanlık), bu verileri iyileştirmenin imkansız olmasa da çok zor olacağı anlamına geliyor.
 • Kamera ayarları JPEG kalitesini etkiler. Kameralar JPEG görüntüleri tam olarak işlediğinden, elde edilen görüntüye zarar verebilecek herhangi bir kamera ayarı geri alınamaz. Örneğin, resimlerinize çok fazla netlik uygularsanız, daha sonra bunları "netleştirmemeniz" mümkün olmayacaktır.

RAW mı Yoksa JPEG mi Kullanmalısınız?

Şimdi en önemli soruya geçelim – fotoğraf çekimlerimizde RAW mı yoksa JPEG formatını mı kullanmalı mıyız?

Profesyoneller ve orta seviyeler için, RAW fotoğraf çekmek, JPEG kullanmanın avantajlarından daha ağır basıyor. Depolama günümüzde ucuz ve dosya boyut farkı dahi yedekleme sürecinde o kadar da rahatsız etmeyebilir. Zaten fotoğraf çekmeye saatlerce zaman ayıranlar için dijital karanlık odada biraz daha fazla zaman harcamak ve çabalamak pek önemli sayılmaz. Tabii her seferinde her bir görüntüyü işlemden geçirmeniz gerekiyor olsa, RAW'ı tamamen terk ederdiniz çünkü binlerce fotoğrafa bakmaya vaktinizin olması imkansız.

Daha da önemlisi, zaman ve depolama konusundaki dezavantajlar, RAW fotoğraflardan elde edilen bilgilerin iyileştirilmesi konusundaki inanılmaz olanaklarla karşılaştırıldığında nispeten küçük sorunlar olarak kalıyor. Birçok fotoğrafçı kötü pozlanmış bir görüntü çektiğinde veya beyaz dengesinin çok önemli olduğu bir fotoğrafta, örneğin düğündeki bir fotoğraf ya da ücretli bir kurumsal çekim olabilir. Yalnızca JPEG ile çekim yapıldığında, görüntüyü kaydetmek dışında başka bir şey yapmak mümkün olmayacaktı. Ancak RAW ve onun optimizasyon potansiyeli sayesinde, pozlama ve beyaz dengesi hatalarının düzeltilmesi nispeten kolaydır (pozlama hataları çok fazla olmadığı sürece). RAW, özellikle tekrar üretilemeyen nadir, özel anların fotoğrafını çekerken büyük bir fark yaratabilir.

RAW ve JPEG – Hangi görüntü formatı daha iyi ve neden? yazımız burada son buldu. Benzer içerikler için: https://evrenatlasi.com/k/guvenlik-yazilim/