Sivrisinekler Kışın Nereye Kayboluyor?

Sivrisinekler için en uygun sıcaklık yaklaşık 25ºC'dir ve 15ºC'de böcekler yavaşlarken, 10ºC'nin altındaki herhangi bir sıcaklık onları neredeyse ölü hale getirir.

Asya Kaplan Sivrisineği
Asya Kaplan Sivrisineği; Dünya çapında istilacı, potansiyel olarak hastalık taşıyan tür.

Akşamları hava güzel olduğunda, kendinizi verandada dinlenirken, güneşlenirken veya barbekünün tadını çıkarırken hissetmeniz pek uzun sürmez. Ama sonra kolunuzda acı veren bir hisle irkilirsiniz ve hemen ardından şiddetli bir kaşıntı başlar. Çünkü kan, az önce sizi ısıran bir sivrisineğin uzun hortumu tarafından çekilmiştir. İlkbahar, yaz ve sonbahar boyunca, pahalı sivrisinek kovucular kullanılsa bile sivrisineklerden kurtulmak neredeyse imkansızdır. Ancak, kış aylarında onlar hakkında hiçbir şey görmez veya duymazsınız. Sivrisinekler kışın nereye gider? Ve yılın bu zamanında ne yaparlar?

Sivrisinekler Kışın Hayatta Kalabilir mi?


Erkek Sivrisineklerin Şanssızlığı

Sivrisinek, diğer böcekler gibi soğukkanlı bir türdür. Her zaman çevreleriyle aynı olan vücut sıcaklıkları üzerinde hiçbir kontrolleri yoktur. Sivrisinekler için en uygun sıcaklık yaklaşık 25ºC'dir ve 15ºC'de böcekler yavaşlarken, 10ºC'nin altındaki herhangi bir sıcaklık onları neredeyse ölü hale getirir.

Mesele şu ki, erkek sivrisinekler kışın hayatta kalamazlar. Aslında, sonbaharda çoktan ölmüş olurlar. Erkekler kanla beslenmez ve hortumları derinizi delip sizi ısıracak kadar güçlü değildir.

Nektar ve bitki sıvılarından başka bir şey tüketmezler. Kan, sadece dişilerin çocuklarına vermesi gereken çeşitli besinlerden biridir. Kış aylarında sıcaklıktaki düşüşe dayanabilenler özellikle bu dişi sivrisineklerdir.

Sivrisinekler Kendi Anti-Frizlerini Yapıyor

Aedes aegypti sivrisinek larvası.
Aedes aegypti sivrisinek larvası.(GettyImages)

Dişi sivrisinekler kış ayları boyunca hayatta kalmak için en iyi şansı bodrum katları, mağaralar, ahırlar ve binalar gibi yerlerde bulabilirler çünkü bu alanlar serin, ıslak ve korunaklıdır. Böcekler burada, düşen sıcaklıklar nedeniyle torpor olarak da bilinen bir hareketsizlik durumuna girerler.

Sivrisinekler buna hazırlıklı olmak için evrim sürecinde tuhaf bir adaptasyon mekanizması yaratmışlardır: Öncelikle vücutlarındaki sıvıyı boşaltım yoluyla atarlar. Daha sonra bu sıvıya şeker eklenir ve birlikte sivrisineğin vücudunu kaplayan bir antifriz görevi görürler. İlkbaharda havalar yeniden ısınmaya başladığında dişiler uyku halinden çıkar ve yumurtalarını bırakmaya başlar.

Sivrisinek Yumurtaları Çamurda Hayatta Kalabilir

Don, yetişkin dişi sivrisinekleri veya sonbaharda göl, gölet veya yağmur varilleri gibi su kütlelerine bırakılmış olan yumurta kümelerini çok nadiren öldürür. Çamur donmadığı sürece, sivrisinek yumurtaları kışı su kütlesinin dibindeki çamurda sorunsuz bir şekilde atlatır.

İlkbahar ve yaz boyunca koşullar sivrisinek istilasının olup olmayacağını belirler. Örneğin, uzun süreli yağışlar larvalara en uygun üreme alanlarını sağlar. Buna bir de ılık sıcaklıklar eklenirse, koşullar sivrisinek istilası için ideal hale gelir.

Bununla birlikte, kış aylarında bile bir sivrisinek tarafından ısırılmak mümkündür. Çünkü eğer bir sivrisinek sıcak bir eve girmeyi başarırsa, bir süre daha orada yaşamaya devam edecektir. Yine de, kış mevsimi boyunca oradayken ölme ihtimali yüksektir.