Sivrisineklerin Yeni Bir Tehdit Oluşturma Olasılığı

Köpek tenyası Dirofilaria repens'in larvaları ilk kez Avrupa'da bulundu. Dünyanın bu bölgesi yakın zamana kadar bu parazitle hiç karşılaşmamıştı.

Sarı Humma Sivrisineği

Birçok farklı ülkede yılın çeşitli zamanlarında sivrisinek istilaları meydana gelmektedir. Yaz boyunca görülenler, sivrisinek popülasyonunda bir patlamayla sonuçlanan uygun üreme koşullarından kaynaklanmaktadır. Sivrisinek sokmalarının neden olduğu kaşıntı ve rahatsızlık hissi yadsınamaz. Isırığı kaşıdığınızda, çevredeki dokuyu tahriş edersiniz, bu da ciltte kırmızı, kabarık bir yumru oluşmasına neden olur. Peki bir sivrisinek tarafından sokulduğunuzda, bu aynı zamanda bir hastalığa yakalanma riskiniz olduğu anlamına mı geliyor?

Hayvanlardan Bulaşan Hastalıklardaki Artış

Hayvanlardan bulaşan hastalıkların görülme sıklığı dünya genelinde, özellikle de Uzak Doğu'da endişe verici bir hızla artıyor. Geçmişte Orta Avrupa'da yaşayanlara, yaşadıkları bölgeden hiç ayrılmamış olmalarına rağmen sıtma teşhisi konulmuştur. Ancak veterinerler ve diğer uzmanlar şu anda bu bölgede sivrisinek enfeksiyonu için endişe edilecek bir durum olmadığına inanıyor.

Araştırmacılar, bulaşmanın olağandışı doğasına rağmen, önceki yıl birkaç virüs bulaşma vakası keşfetti. Sindbis virüsü, zaman zaman menenjitle sonuçlanabilen hafif tehlikeli bir virüstür. Bu virüs halk arasında bilinen Culex pipiens sivrisineği tarafından taşınır.

Bununla birlikte, Aedes japonicus olarak da bilinen Asya çalı sivrisineğinin popülasyonu, özellikle Orta Avrupa'da endişe verici bir oranda artmaktadır. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, yaklaşık 2.000 kilometrekarelik bir alanı kapsayan bölgeler, Batı Nil virüsü gibi hastalıkların son derece aktif bir taşıyıcısı tarafından istila edilmiştir. Araştırmacılar 2012 yılına kadar bu sivrisinek türünün Avrupa'da gerçekten de üreyen bir popülasyon oluşturduğunu kanıtlayamamıştı.

Bilimsel adıyla Stegomyia albopicta olarak bilinen Asya kaplan sivrisineği bölgede çoktan bir üreme popülasyonu oluşturmuştur. Egzotik hastalıklar taşıdığı bilinen bu kan emici, Batı Nil ve tropikal dang humması da dahil olmak üzere virüslerin bulaşmasıyla bağlantılıdır. Son yıllarda, dang ve chikungunya virüslerinin insanlara bulaşmasından sorumlu olan sivrisinekler Güney Avrupa'da keşfedilmiştir.

Köpek Tenyası Sivrisinekler Tarafından Taşınıyor

Avrupa'da ilk kez köpek tenyası Dirofilaria repens'in larvalarına rastlandı. Dünyanın bu bölgesinde yakın zamana kadar bu parazitle karşılaşılmamıştı. Sivrisinekler bu parazitik kurtların insanlara bulaşması için en olası taşıyıcı olsa da, köpekler bu parazitler için en yaygın konak olmaya devam etmektedir. Şimdiye kadar bölgede insanlardan kaynaklanan herhangi bir hastalık rapor edilmemiştir.

Araştırmacılar, Orta Avrupa'da ilk kez sivrisineklerde köpek deri solucanı Dirofilaria repens larvaları tespit etti. Parazit daha önce bu topraklara özgü değildi. Parazitik solucanlar köpeklerde bulunur, ancak nadir durumlarda sivrisinekler de enfeksiyonu insanlara bulaştırır. Ancak şu ana kadar bölgede herhangi bir insan enfeksiyonu görülmemiştir.

Yani insanlar şimdilik nispeten güvende. Ancak küresel sıcaklıklar artmaya devam ederse bu durum gelecekte değişebilir.