Dünya'nın 'İçine Düşmemiz' Ne Kadar Sürer?

Eğer bu yolculuğu kısa sürede yapmak isteseydiniz, saatte yaklaşık 29.000 km hızla gitmeniz gerekecekti.

dünya'nın katmanları

İnsan merakı muhteşem bir şeydir ve bizi Dünya'nın içine düşme olasılığı gibi tuhaf görünen şeyler üzerinde düşünmeye itebilir. Her ne kadar hiç kimse düşmemiş ya da düşmeyecek olsa da, şu soru hala geçerli: Birisi kazara garip bir delikten düşecek olsa, Dünya'nın bir ucundan diğer ucuna gitmek ne kadar sürerdi? Neyse ki bu soru uzunca bir süredir soruluyor ve parlak beyinler bir çözüm bulmak için harıl harıl çalışıyor.

Bir şeyin ya da birinin Dünya'nın bir tarafından diğer tarafına ne kadar hızlı düşeceği bir dizi değişkene bağlıdır. Science dergisinde kısa süre önce yayımlanan bir makale, fizikçiler arasında uzun süredir var olan, geçiş süresinin 42 dakikadan fazla olmayacağı yönündeki inanca meydan okuyor. 42 dakika rakamı, Dünya'nın yoğunluğunun 5,500 kg/m3 olarak sabit olduğu varsayımına dayanmaktadır. Dünya'nın bir ucundan diğer ucuna bir saatten kısa bir sürede seyahat etme fikri hem şaşırtıcı hem de endişe verici olsa da, yeni bir araştırma bunun daha da kısa sürede yapılabileceğini gösterdi.

Dünya'nın Yoğunluğu, Dünya'nın Dönme Süresinde Etkin Rol Oynuyor

Yerçekimi tüneli, Dünya'nın iki kutbunu birbirine bağlayan hayali bir tüneldir. Böyle varsayımsal bir tünelden aşağı düşerek Dünya'nın bir ucundan diğer ucuna gitmenin ne kadar süreceği defalarca tahmin edilmiş ve sonuç hep aynı çıkmıştır: 42 dakika. Bir fizikçi olan Alexander Klotz, daha önce toplanan sismik verileri kullanarak Dünya'nın yoğunluğunu belirleyerek yeni bir yol izledi. Dünya'nın çekirdeğinin yoğunluğu fit küp başına 367 kg iken, yüzeyinin yoğunluğu fit küp başına 84 kg'dan daha azdır.

Yüzeyden yaklaşık 2.900 kilometre uzakta Dünya'nın yoğunluğu dramatik bir şekilde artmaktadır. Klotz'un son çalışmasına ve tahminlerine göre, Dünya'nın içine düşmek yaklaşık 38 dakika 11 saniye sürecektir. Dünya'da bir delik açmak bugüne kadar hiç başarılı olamadığından, bu tahminlerin test edilebilmesi için epey bir zaman geçmesi gerekecek. Sovyetler 1970'ten 1989'a kadar dünyanın en derin deliğini açmak için çalışmış, ancak sadece 12 kilometre derinliğe ya da Dünya'nın yaklaşık %0,1'ine ulaşmayı başarmışlardır.

Bir 'Yerçekimi Tüneli' Olsaydı, Sonsuza Kadar Düşebilirsiniz

Bir yerçekimi tünelinden geçerek yarım saatten biraz fazla bir sürede dünyanın diğer tarafına uçma fikri cazip olsa da, pratikte bu kadar hızlı bir yolculuk zor olurdu. Eğer bu yolculuğu kısa sürede yapmak isteseydiniz, saatte yaklaşık 29.000 km hızla gitmeniz gerekecekti. Ölçek hakkında bir fikir vermesi açısından, ticari bir uçağın tipik hızının saatte 880 ila 965 km arasında olduğunu düşünün.

Yerçekimi tünelindeki seyahat hızı sizi tedirgin edebilecek tek şey değildir. Yolun yarısına geldiğinizde, yerçekiminin yönünü tersine çevirerek sizi baş aşağı çevirecektir. Geldiğiniz yoldan geri düşmemek için diğer uca tutunmanız gerekir. Serbest düşüşü gerçekten sevmiyorsanız, sonsuza kadar Dünya'nın çekirdeğine düşme fikri muhtemelen cazip gelmeyecektir. Yani Dünya'nın bir ucundan diğerine düşmek hızlı olsa da en verimli seyahat şekli değildir.