Cinsiyet Değiştirebilen Hayvanlar

Yeryüzündeki canlıların hepsi tek bir cinsiyet içinde hapsolmuş değiller. Bazıları, türlerinin devamlılığı için zaman içinde cinsiyetlerini değiştirmek zorundalar.

Doğa bilimci John Muir, "Evrene giden en açık yol vahşi bir ormandan geçer" derken muhtemelen sıralı hermafroditizmi veya bilateral gynandromorfizmi hesaba katmıyordu. Ancak bu ayırt edici özellikler, içinde yaşadığımız olağandışı dünyanın harikaları olan hayvanların önemli bir parçasıdır. Doğa, bütün pullu, tüylü ve kürklü türleriyle yaratıcı fikirler için başvurulabilecek şüphesiz en iyi yerlerden biridir.

Bir balığın, grubun taleplerine bağlı olarak cinsiyetler arasında geçiş yapabildiğini biliyor muydunuz? Ya da iki erkek temas ettiğinde cinsiyetini değiştiren belirli bir tür deniz salyangozu olduğunu. Şaşırtıcı bir şekilde, bu gerçekten onların yararına olan bir durum. Belki de o kadar da inanılmaz değildir; zira hayvanlar engelleri aşma ve türlerini ilerletme konusunda dikkate değer bir kapasiteye sahip. National Geographic'e göre, kurbağalar cinsiyetlerini tersine çevirerek zararlı mutasyonları yavaş yavaş ortadan kaldırıyor. Hayvanlar aleminde cinsiyet değiştirme hakkında daha fazla bilgi edinmek için cinsiyetlerini değiştirebilen hayvanlara bir göz atalım.

Palyaço balığı

Ocellaris clownfish Palyaço balığı
Görsel: Wikimedia.

"Kayıp Balık Nemo" daha gerçekçi bir film olmaya çalışsaydı tamamen farklı bir konusu olabilirdi. Scientific Reports'a göre, palyaço balıkları sıralı hermafrodit oldukları için yaşamlarının bir noktasında cinsiyet değiştirebilirler. Bu noktada palyaço balıkları aslında bir şekilde benzersizdir. Yaşamlarının net bir aşamasında farklı bir cinsiyete geçmezler. Bunun yerine, grubun sosyal dönüşüm geçirdiği zamanlarda bireyler bu şekilde davranır.

Beckman Institute'e göre her palyaço balığı ailesi, büyük bir dişi (anaerkil), biraz daha küçük bir erkek ve bir dizi küçük, farklılaşmamış balıktan oluşur. Birkaç ay içinde erkek dişiye dönüşecek ve dişi gruptan ayrılırsa boyutları büyüyecektir. Farklılaşmamış balıklar daha sonra erkeğe dönüşecek ve yumurtadan yeni çıkan dişiyle çiftleşecektir. Araştırmacılara göre palyaço balıkları iletişim kurmak ve bu değişiklikleri başlatmak için görme, ses, koku ve hormonların bir kombinasyonunu kullanıyor: Bu durum, sosyal deneyimin bu türdeki davranışlar, kişilik ve anatomi üzerinde nasıl uzun süreli etkilere sahip olabileceğine dair gerçekten dikkate değer bir örnektir.

Kurbağalar

hamilton-kurbağası

Bu PeerJ makalesine göre, kurbağalarda cinsiyet geçişi yaygın bir olay olarak görülmemektedir. Ancak, özellikle yeşil ağaç kurbağalarında bu durum giderek daha belirgin hale gelmektedir. Kirliliğin, özellikle de herbisitlerin ve sentetik östrojenlerin varlığının kurbağalarda cinsiyet geçişine yol açtığı gösterilmiştir. Garip bir şekilde, sadece erkek kurbağaları dişi kurbağalara dönüştürüyorlar; cinsiyeti tersine çevirmiyorlar.

Bununla birlikte, daha yeni çalışmalar kurbağaların doğal ortamlarında da cinsiyetlerini tersine çevirdiklerini keşfetti. Bu sadece kirlilikle ilgili bir anlatı değil; daha ziyade kurbağaların cinsel kaderlerini bölgesel koşullara uyarlayabilecekleri anlamına geliyor. Kurbağaların ortalama %5'inden biraz azının cinsiyet değiştirdiğini gözlemleyen araştırmacılar, 18 farklı göletteki yeşil kurbağaları inceledi. Bir göletteki %10'luk cinsiyet değiştiren kurbağa popülasyonunun (diğer 17 göletten çok daha yüksek bir sayı) temel nedeni konusunda belirsizlik bulunmaktadır.

Sadece kurbağanın yaşamının erken dönemlerinde meydana gelen cinsiyet değişimi, genetik çeşitliliği artırırken aynı zamanda istenmeyen birkaç mutasyonu da ortadan kaldırabilir. Kurbağaların cinsiyet değiştirmesinin nedenleri ve sonuçları ne olursa olsun, bu sevimli amfibiler hakkında öğrenilecek daha çok şey var.

Sümüklü böcekler

Sümüklü böcekler, çiftleşme sırasında vücutlarını değiştirmek yerine hangi işlevi oynayacaklarını seçme yeteneğine sahiptir. The Conversation'a göre sümüklü böcekler eş zamanlı hermafrodittir, yani hem erkek hem de dişi üreme organlarına sahiptirler ve kendi kendilerini dölleyebilirler. Bununla birlikte, neden bir eş istediklerinin en olası açıklaması, genetik çeşitliliği korumak ve akraba evliliğinin getirdiği sorunları önlemektir.

Sümüklü böcekler daha sonra erkek ya da dişi olarak üremeye karar verebilirler. Fakat her iki şekilde de üreyebilirler, yani hem diğer sümüklü böceği dölleyebilir hem de yumurta bırakabilirler. Görünüşe göre bu şekilde yapmayı tercih ediyorlar. Üstüne üstlük, bazı sümüklü böcekler daha önceki çiftleşmelerinden kalan spermleri saklamaya ve koşullar uygun olduğunda yumurtalarını döllemeye karar veriyor.

David Attenborough'nun bu BBC belgeselinde gösterdiği gibi, sümüklü böceklerin cinsel ilişkisinde de karşılıklı anlaşma söz konusudur. Bir sümüklü böcek çiftleşmeye hazır olduğunda belirli bir tada sahip bir sümük izi bırakır. Yakındaki başka bir sümüklü böcek çiftleşmek isterse, oraya ulaşmak için izi takip etmesi yeterlidir. Oldukça hoş değil mi?

Sakallı ejder

Sakallı ejder

Forbes'a göre, bir memelinin cinsiyet kromozomları (dişiler için XX ve erkekler için XY) cinsiyetini belirler. Sürüngenlerde embriyoların cinsiyeti genellikle ortam sıcaklığından etkilenir. Ancak sakallı ejderler benzersiz bir sürüngen türüdür. Normal sıcaklıklarda kromozomal belirleme yöntemine göre büyürler. Ancak erkek kromozomlu bazı sakallı ejderler, sıcaklık 32 santigrat derecenin çok üzerine çıktığında dişiye dönüşür. Ve tüm kalıtsal erkekler 36 santigrat dereceyi aşan sıcaklıklarda dişi oluyor.

Durum ilgi çekici olmayı sürdürüyor. ABC Science'a göre, erkek kromozomlu dişiler (ZZ), cinsiyetlerini değiştirmeyen dişilere (ZW) göre iki kat daha fazla yumurta üretebilir. Bu arada, ZZ dişilerden ve ZZ erkeklerden doğan bebekler gayet sağlıklıdır. Sakallı ejderlerin arasındaki tek fark, bebeklerinin yüksek sıcaklıklarda cinsiyet değiştirmeye daha yatkın olmasıdır.

Bu olay merak uyandırıcı olmakla birlikte, küresel ısınmanın artık bilinen bir gerçek olduğu göz önüne alındığında, tüm sakallı ejderlerin ne zaman dişiye dönüşeceği sorusunu gündeme getirmektedir.

Kırmızı kardinal

kardinal kuşu

Sürüngenler veya balıklarla karşılaştırıldığında, cinsiyet geçişi kuşlar arasında önemli ölçüde daha az yaygındır. Bununla birlikte, Wilson Journal of Ornithology'deki bir makaleye göre, bazı kuzey kardinalleri iki taraflı jinandromorfizm sergiler; bu kuşlar eşit oranda dişi ve erkek tüy pigmentasyonu ile doğarlar. Tipik olarak, sağ taraf erkek ve sol taraf dişi (kahverengimsi grimsi) (parlak kırmızı). Araştırma, 15 aylık bir süre boyunca kuzeybatı Illinois bölgesindeki kuzey kardinal sürüleri üzerinde yapılmıştır (Aralık 2008 – Mart 2010). Deneyin amacı, jinandromorfik kardinallerin grupları içinde farklı davranıp davranmadıklarını ya da daha az veya çok erkek veya dişi gibi davranıp davranmadıklarını belirlemekti.

Aslında, çiftleşmeye çalışan diğer kardinallerin aksine, jinandromorfik kardinaller hiçbir zaman bir eşle görülmedi veya seslendikleri duyulmadı. Ancak diğer kardinaller tarafından hoş karşılanıyor gibi görünüyorlardı (onlara karşı herhangi bir saldırgan davranış gözlenmedi). Bilateral jinandromorfizm hala üzerinde daha çok çalışılması gereken bir konu. Bununla birlikte, Brian D. Peer ve Robert W. Motz tarafından yapılan bir araştırmaya göre (2010 yılında yapılan ayrı bir araştırmaya atıfta bulunuyor), bilateral jinandromorfizme sahip kuşların androjen kimeralar olduğu görülüyor. Bu durum, sıra dışı Kardinallerin çiftleşme ya da çağrı yapma konusundaki başarısızlıklarını açıklayabilir.

Yaprak burunlu müren balığı (Mavi şeritli yılan balığı)

Yaprak burunlu müren balığı (Mavi şeritli yılan balığı)

Yaprak burunlu müren balıkları, yaşamlarının büyük bir bölümünü resif sularının dibindeki deliklerde gizlenerek geçirdikleri için insan gözüyle nadiren görülürler. Ancak ortaya çıktıklarında, bu linkteki Dodo videosunun da gösterdiği gibi, harika bir gösteri olur. Ancak yaprak burunlu müren balıklarının çarpıcı renkleri ve harika yüzey desenlerinden çok daha fazla benzersiz özellikleri vardır. Bunlar protandrous hermafroditlerdir, yani palyaço balıkları gibi bu balıklar da yaşamları boyunca her an cinsiyet değiştirebilirler.

Ancak palyaço balıklarının aksine tüm yaprak burunlu müren balıkları, bu geçiş sürecinden geçer. Hepsi erkek olarak doğar ve genç erkeklerin hepsi tamamen siyah olmasına rağmen, sırt yüzgeci zamanla sarıya dönüşür. Yetişkin olduklarında, sarı vurgulu mavi olurlar ve hayatlarının çoğunu bu şekilde geçirirler. Erkekler yaşlandıkça büyümeye devam eder, ancak aynı zamanda kadınsı organlar da edinmeye başlarlar. Bu balıklar sonunda dişi olur ve çarpıcı bir sarı renge bürünür. Bu değişim yılan balığının yaşamının yaklaşık 20. yılında gerçekleşiyor ve dişi sadece bir ay kadar yaşayabiliyor – yumurtlamak ve yeni bir grup minik, simsiyah şerit yılan balığı sağlamak için yeterli bir süre.

Yeşil deniz kaplumbağaları

deniz kaplumbağası

Şimdi üzücü kısma geçiyoruz. Yumurtaların muhafaza edildiği sıcaklık yeşil deniz kaplumbağalarının cinsiyetini belirler; sıcaklık daha yüksekse embriyolar dişi olarak büyür. Ancak sürekli ısınan Pasifik Okyanusu ve Avustralya Sahili, bu kaplumbağaların yaşadığı iklim değişikliğinden etkilenen sayısız bölgeden sadece ikisi. Ayrıca, Avustralya yeşil deniz kaplumbağalarının %99'u artık dişi. Bir kaplumbağa biyoloğu olan Camryn Allen, bir avuç erkekten yüzlerce dişiye geçişten bahsediyoruz, diyerek durumun ciddiyetine dikkat çekti: "Bu olağanüstü bir durum – hayretler içinde kaldık."

Bunun nedeni, sıcaklığın bir dizi sürüngen türünde (iguanalar, timsahlar ve çeşitli kaplumbağa türleri dahil) cinsiyeti etkilemesidir. Sıcaklıklar daha da artarsa, bu türlerin tamamen dişileştiğini görebiliriz ve bu da soylarının tükenmesine yol açabilir. Bununla birlikte, kaplumbağa üreme alanlarına gölgelikler kurmak ve suni yağmur oluşturmak bu soruna iki olası çözümdür (tabii ki iklim değişikliğiyle mücadele dışında). İkinci yöntem daha çok kaplumbağaların başarılı bir şekilde yuva yapmalarını nasıl sağlayabileceğimiz konusunda düşünülüyor; bilim insanı Colin Limpus'a göre aynı zamanda kumu soğutacak ve cinsiyet oranını erkeklerin artması yönünde değiştirecek.

Hawkfish (Cirrhitidae)

Hawkfish (Cirrhitidae)

Cinsiyetler arasında geçiş yapabilen nadir hayvanlardan biri de Hawkfish'tir. Bazı balıklar dişilikten erkekliğe ancak yaşamlarının belirli bir noktasında (cinsel olgunluğa eriştiklerinde ya da potansiyel eşleriyle karşılaştıklarında) geçebilirler. Paralichthys gibi bazı türlerde su sıcaklığı arttıkça cinsiyet değişimi gerçekleşir. Ancak Hawkfish'te cinsiyet değişiklikleri sosyal faktörler tarafından belirlenir.

Hawkfish, birçok dişi ve bir baskın erkekten oluşan haremlerde yaşar. Ancak erkek tüm dişilerle üremek için bazen çok fazla dişi edinir. Grubun daha büyük dişilerinden biri o noktada cinsiyetini değiştiriyor. İlginç bir şekilde, haremde birkaç dişi kaybedilirse ya da kendisine meydan okunursa yeni erkek cinsiyetini tekrar dişiye çevirebilir. Bilim insanı Tatsuru Kadota, bu davranışın türün yararına olduğunu söyledi: "Çift yönlü cinsiyet değiştirme kapasitesi bir bireyin üreme değerini artırır."

Napolyon Balığı

Aslında cinsiyet değiştirebilenler sadece küçük balıklar değil. Center for Biological Diversity'e göre Bu muhteşem Humphead Wrasse, mavi dişli groper, devasa maori wrasse ve Napolyon balığı gibi çeşitli isimlerle anılıyor. "Mercan resiflerinin filleri" oldukları bilinmektedir. Cinsiyet geçişi söz konusu olduğunda, humphead wrasse bir başka ayırt edici davranış daha sergiler. Protogynous hermafrodittirler, yani tüm wrasse'ler dişi doğsa da, bazıları olgunluğa ulaştıklarında erkeğe dönüşme yeteneğine sahiptir, bu da yaklaşık 5 ila 7 yaşlarında gerçekleşir.

Bu dönüşüm tipik olarak bir Napolyon balığı grubundaki baskın dişi liderliği üstlendiğinde ve yavaş yavaş bir erkeğe dönüşmeye başladığında gerçekleşir. Videoda dişi bir humphead wrasse, yeşilden maviye dönüşerek ve alnındaki küçük yumruyu genişleterek dişilikten erkekliğe geçiş yapıyor.

Kelebekler

Kelebekler zaman zaman kardinal kuşlar gibi iki taraflı jinandromorfizm gösterebilir. Gynandromorfik kelebekleri görmek şaşırtıcıdır, ancak bunun genetik olarak nasıl geliştiği hala tam olarak bilinmemektedir. Dişi, bir Z ve bir W kromozomuna sahip çift çekirdekli bir yumurta hücresi bırakır, bu da en azından kuşlardaki jinandromorfizm için olası bir açıklamadır. Aynı yavru içinde, her biri Z kromozomlu bir sperm tarafından döllendiğinde bazı hücreler ZZ, diğerleri ise ZW olur. Kelebeklerde aynı yumurtaya iki sperm giriyor, bunlardan biri çekirdekle birleşiyor ve diğeri hücre sıvısında gelişiyor.

Bazı kuş türlerinde olduğu gibi, kelebeklerde de jinandromorfizm genellikle iki taraflı değildir. Bu, erkek ve dişi hücrelerin sol ve sağ dağılımının her zaman eşit olmadığını gösterir. Mozaik gynandromorflar bu insanlardır ve desenleri oldukça şaşırtıcı olabilir. Gynandromorphic kelebekler çok nadirdir, ancak hayattan daha büyüktür ve yaklaşık 1.000 kelebekten birinde görülür. İnsan cinsiyet kromozomlarıyla ilişkili bozuklukları ve bunlardan bazılarının bir cinsiyeti diğerinden daha fazla nasıl etkilediğini anlamak için birçok tıp uzmanı ve bilim insanı şimdi jinandromorfik kelebekleri araştırıyor.

Crepidula fornicat

Crepidula fornicat

Eğer en tuhaf cinsiyet değiştirme teknikleri için bir ödül olsaydı, terliksi limpetler muhtemelen bu ödülü hak eden yarışmacılar olurdu. İki erkek terliksi limpet birbirine temas ettiğinde cinsiyet değiştirebilir. Sıralı hermafroditler olarak hepsi erkek doğar ve cinsel olgunluğa ulaştıktan kısa bir süre sonra dişiye dönüşürler. Sonuç olarak limpetler en az iki kez çiftleşebilir – bir kez erkek ve bir kez dişi olarak.

Smithsonian Tropical Research Institute'ün 2015 yılında yaptığı bir araştırmaya göre (önceki çalışmalarda da belirtildiği üzere) dokunma, kimyasallar gibi diğer değişkenlere kıyasla daha sık cinsiyet değişimine neden olmaktadır. Ayrıca, iki erkek birbirine yakın tutulduğunda, daha büyük olan erkek önce dişileri doğuracaktır. Terlik salyangozları çok fazla hareket etmezler, bu yüzden birbirlerine karşı karmaşık tepkiler verdiklerini düşünmezsiniz, ancak bu çalışma orada düşündüğümüzden daha fazla şey olduğunu gösteriyor. Çalışmanın eş yazarı Rachel Collin'e göre, konu doğal dünyayı incelemek olduğunda ortaya çıkan sonuç bu gibi görünüyor.

Levrek

levrek

Restoran menülerinde sıklıkla yer almalarına rağmen levrekler karmaşık yaşam tarzlarına sahip esrarengiz hayvanlardır. Rutgers Üniversitesi'ne göre siyah levrekler protogynous hermafrodittir, yani dişi olarak doğsalar da 2 ila 5 yaşları arasında olgunluğa eriştiklerinde erkeğe dönüşebilirler. Levreklerdeki cinsiyet değişiminin en makul açıklaması, tüm uzmanlar bir hipotez üzerinde anlaşmaya varamamış olsa da, nüfus dengesini sağlayarak türün gelişmesini garanti altına almaktır. Yardımcı doçent Olaf Jensen, "Eğer bu durum doğada gerçekleşiyorsa, belki de avlanma baskısının büyük erkekleri ortadan kaldırması ve cinsiyet oranını çarpıtması konusunda bu kadar endişelenmemize gerek yoktur" dedi. Yardımcı doçent David Berlinsky, Science Daily'de yayınlanan bir çalışmada dişi levreklerin etrafta erkek olmadığında erkeğe dönüştüğünü doğruladı. Ancak Berlinsky'ye göre sabit bir sıcaklığın erken cinsiyet değişimine neden olması daha muhtemel.

Balıkçılık endüstrileri için hayvan stoklarının daha doğru bir şekilde tahmin edilmesi gerekliliği, levrek cinsiyet geçişinin araştırılması için itici güçlerden biri olmuştur. Levreklerin onlarca yıldır dişi olarak doğmasından kaynaklanan yanlış nüfus tahminleri nedeniyle av sezonları kapanmış ya da levrek nüfusu azalmıştır. Jensen'e göre, " yapılan bu çalışma, türün değerlendirilmesi ve yönetiminde levreğin karmaşık yaşam döngüsünün uygun bir şekilde hesaba katılmasına yönelik önemli bir ilk adım olmuştur."

Thalassoma bifasciatum

Thalassoma bifasciatum

Cinsiyet değiştirmenin olağanüstü yolları söz konusu olduğunda, mavi başlı wrasse de dikkate alınmayı hak ediyor. The Conversation, palyaço balığı ve kambur başlı wrasse (Napolyon balığı) gibi thalassoma bifasciatum de bir mercan resifi balığı olduğunu belirtiyor. Ancak onları diğerlerinden ayıran şey, sadece on gün içinde cinsiyet değiştirebilmeleridir. Thalassoma bifasciatum, Hawkfish gibi bir erkek ve birden fazla dişiden oluşan haremler halinde organize olur. Ancak en büyük dişi erkeğe dönüşür ve erkek ortadan kaybolduğunda onun yerini alır.

Ancak bu türün tek ilgi çekici cinsiyet değiştirme özelliği bu değildir. Royal Society'nin bir makalesine göre, Thalassoma bifasciatum, başarılı bir dönüşümden sonra erkeğe dönüşmeden önce dişi olarak üremeyi içeren "alternatif erkek stratejisini" kullanmaktadır. Oxford'da 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, erkeğe dönüşen dişiler, değişimden sonra oldukça hızlı bir şekilde saldırganlık ve kur yapma gibi erkeklere özgü davranışlar sergiliyor. Cinsellik tarihçisi Alice Dreger'e göre, "Doğa uyumluluğu sürekli olarak korkunç yollarla, sevgi dolu yollarla ve geri kalan her şeyle ele alır. Herkesin normal olması gerektiği şeklindeki insani rüyayı takip etmez ve insanlar da bu aptalca kavramı takip etmemeli."