Dünya'nın Yanından Geçen ve İnfilak Eden "Şeytan Kuyruklu Yıldızı" Spiral Çekirdeğe Sahip

"Şeytan kuyruklu yıldızı" olarak adlandırılan devasa, uçucu bir uzay nesnesi 1954'ten bu yana ilk kez Dünya'nın yanından geçiyor ve şu anda gece gökyüzünde görülebiliyor.

şeytan kuyruklu yıldız
Görsel: evrenatlasi.com / temsili.

Resmi adı 12P/Pons-Brookes olan ve periyodik olarak patlamalar yaşayan kuyruklu yıldız, bu şeytani lakabını, yakın zamanda meydana gelen bir patlamanın ardından uzaya fışkıran bir çift belirgin şekilli gaz ve buz kuyruğunun ardından ortaya çıkan "boynuzlar" nedeniyle kazanmıştır.

Şimdi, şeytan kuyruklu yıldızın yeni görüntüleri daha önce kimsenin fark etmediği bir özelliği ortaya çıkarıyor: Kuyruklu yıldızın çekirdeğinde öfkeli bir gaz spirali.

Görüntüler Norveçli astrofotoğrafçı Jan Erik Vallestad tarafından 9 Mart'ta çekildi. SpaceWeather tarafından bildirildiği üzere, Vallestad görüntüleri dikkatlice işleyene kadar spiral kolayca görülemedi ve neyse ki görüntüler doğru ayarlarda çekildi.

SpaceWeather'a verdiği demeçte, "Görüntü, çekirdekteki yapıyı ortaya çıkarmak için Pixinsight'ta orta derecede esnetme ile işlendi" dedi. "Bu yapılabilir çünkü çekirdeğin kendisi orijinal verilerimde 'şişirilmemiş' (doygun) değildi."

Mistik Spiral

Kuyruklu yıldızlar tipik olarak buz, kaya ve tozdan oluşur. Kendilerine özgü parlak halelerini, bu buzlu cisimleri ısıtarak boşluğa parlak gazlar püskürtmelerini sağlayan Güneş'in yörüngesinde dolanmalarından alırlar. Yörüngelerine devam ettikçe, arkalarında kalan gazlar milyonlarca mil boyunca uzanabilen büyük bir kuyruk oluşturur.

12P/Pons-Brookes, kriyovolkanik olduğuna inanılan, basınçlı, donmuş iç kısmının yüzeyindeki çatlaklardan düzenli olarak püskürmesiyle biraz benzersizdir.

Kuyruklu yıldız dönerken, bu soğuk gaz çıkışları bir araya gelerek kuyruklu yıldızın merkezindeki belirgin spirali oluşturuyor olabilir.

Güneş ve Kuyruklu Yıldız Hizalanıyor

Neyse ki, bu kuyruklu yıldızın nadir ziyaretine tanık olmak için bir astronomi sihirbazı olmanıza gerek yok. Şu anda kuzey yarımkürede yaşayanlar basit bir dürbünle ya da Balık takımyıldızı yakınlarındaki bir teleskopla kuyruklu yıldızı görebilirler. Önümüzdeki ay 12P/Pons-Brookes çıplak gözle görülebilir hale gelecektir.

Akılda tutulması gereken iki önemli tarih var. NASA'ya göre, kuyruklu yıldızın 8 Nisan'daki tam tutulma sırasında görülebilme ihtimali yüksek – bu nadir ve alışılmadık bir kozmik tesadüf. Kuyruklu yıldız 21 Nisan'da ise Güneş'e en yakın olduğu ve en parlak olduğu perihelion noktasına ulaşacak.

Yani takvimlerinizi işaretleyin ve gözlerinizi dört açın: Şansımız yaver giderse aynı anda hem bir kuyruklu yıldız hem de tam bir tutulma görebileceğiz.