Güneş Sisteminin Volkanik Yönden En Aktif Yeri

Birçok araştırmacı gelgit ısınmasının evrendeki tüm dünyaları etkileyen önemli bir faktör olduğunu düşünüyor ve bu da onu bilim camiasında popüler bir tartışma konusu haline getiriyor.

Jüpiter'in birçok aktif yanardağa sahip uydusu Io.
Jüpiter'in birçok aktif yanardağa sahip uydusu Io.

Dünya'nın %80'inden fazlası, her biri saatli birer bomba olan volkanlardan oluşuyor. Dünya yüzeyinin patlayıcı doğası, gezegenin yüzeyinin çoğunlukla volkanik faaliyetlerle şekillenmiş olmasına bağlanabilir. İklimin pek çok bölümü erimiş kül salan volkanik patlamalardan etkilenmeye devam etmektedir. Volkanik kül ve gazın gezegenimizin hava durumu üzerinde o kadar derin bir etkisi vardır ki, tüm dünya devasa bir volkanik bulutun içine girerek bulutların yolunu değiştirebilir, gün batımını karartabilir ve ortalama sıcaklığı düşürebilir.

Volkanik faaliyetler genellikle Pompeii'nin yıkımı gibi insanlar için yıkıcı olaylar açısından düşünülür, ancak bunu çevremizi şekillendiren güçlü bir kuvvet olarak görmek daha uygundur. Bilindiği gibi dağlar, adalar ve daha fazlası tektonik plakalar ile volkanik malzemelerin etkileşimiyle oluşmuştur. Hemen görebildiğimiz şeyler buzdağının sadece görünen kısmıdır. Bir teleskop kullanarak yapılan dikkatli gözlemler, volkanların Dünya dışında da pek çok yerde bulunabileceğini göstermektedir. Bakış açınızı biraz daha genişletirseniz, güneş sistemimizin potansiyel olarak patlayıcı volkanlarla dolu olduğunu göreceksiniz. Oldukça beklenmedik bir şekilde, herhangi bir yerden inanılmaz yüksekliklerde lav püskürüyor.

Güneş Sisteminin En Volkanik Bölgesi

Jüpiter'i inceleyen NASA bilim insanları, Jüpiter'in uydularından biri olan Io'nun Güneş Sistemi'ndeki en volkanik yer olduğunu tespit etti. Neptün'ün uydularından biri olan ve eksi 300 santigrat derecelik buz volkanları püskürten Triton gibi güneş sistemindeki diğer bölgelerle kıyaslandığında, bu çok şey ifade ediyor.

Jüpiter'in üçüncü büyük uydusu olan Io, uzaya erimiş kaya püskürten "yüzlerce aktif volkanıyla gerçek bir volkanik cennet" olarak tanımlanmaktadır. Burası lavların yüzlerce kilometre havaya fışkırdığı ve erimiş küllerin manzarayı kapladığı volkanik bir sıcak noktadır. Io'nun yüzeyi eksi 94 santigrat derece soğukken, volkanları bunun üç katına kadar sıcaklığa ulaşabilir. Olağandışı koşulları nedeniyle Io bazen "ateş ve buzun gök cismi" olarak anılır.

Io'nun aşırı volkanizması ve akıl almaz radyasyonu nedeniyle, en azından Dünya'da aşina olduğumuz yaşam formları için misafirperver olmadığı düşünülmektedir. Yine de nükleer patlamalardan ve kilometrelerce yükseklikteki lav akıntılarından sağ çıkabilecek uzaylılar hala heyecan uyandırıcı bir hayal.

Io'nun Volkanik Aktivitesi Yerçekimsel Etkinin Bir Sonucudur

Uzayı, yabancı şeylerin yıldızlar ve gezegenler arasında amaçsızca süzüldüğü ağırlıksız bir yer olarak düşünmek yaygındır. Ancak NASA, yerçekiminin güneş sisteminin hemen her yerinde var olduğunu, ancak Dünya'dakinden çok daha düşük yoğunluklarda olduğunu belirtiyor. Ayları ve gezegenleri bulundukları yerde tutan güç mikro yerçekimidir.

Io'daki aşırı volkanik faaliyet de yerçekimine bağlanıyor. NASA'nın bulgularına göre, uzayda püsküren magma ve lavlar çoğunlukla Io'nun Jüpiter ile Europa ve Ganymede olarak bilinen iki uydu arasındaki konumundan kaynaklanıyor. Jüpiter'in çekim gücü Dünya'nın çekim gücünün 2,5 katıdır. Io, az önce bahsettiğimiz iki uydunun ve yine az önce bahsettiğimiz muazzam kütleçekiminin arasında kalmıştır. Yörüngeleri ve dönüşleri nedeniyle, bu göksel varlıklar Io üzerinde küçük bir sıkıştırma kuvveti uygular, şeklini değiştirir ve yüzeyinin hem dikey hem de yatay olarak şişmesine neden olur.

"Bir cismin (ay gibi) başka bir cisimden (gezegen gibi) gelen gelgitler nedeniyle tekrarlayan deformasyonu ve bunun sonucunda cismin iç kısmının ısınması" olarak tanımlanan gelgit ısınmasının büyük miktarları bu süreç tarafından üretilmektedir.

Io'nun İçi Dünya'nınkinden 20 Kat Daha Sıcak

Birçok araştırmacı gelgit ısınmasının evrendeki tüm dünyaları etkileyen önemli bir faktör olduğunu düşünüyor ve bu da onu bilim camiasında popüler bir tartışma konusu haline getiriyor. Bir gezegen jeoloğu olan Alfred McEwen, gelgit ısısının hala yeterince iyi anlamadığımız çok önemli bir konu olduğunu düşünüyor.

Gelgit ısısının bir gezegen ya da ayın içinde nerede ve nasıl oluştuğu, bu ısının yüzeye nasıl çıktığı ve bu sürecin evrendeki gezegen sistemleri üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğuna dair hala cevaplanmamış pek çok soru olduğunu ifade ediyor.

Gelgit ısınmasının Io'nun iç sıcaklıklarını büyük ölçüde arttırdığını biliyoruz. Bu volkanik uydunun iç ısı akışının Dünya'nınkinin yirmi katı olduğuna inanılıyor. Bu nedenle bu göksel varlık evrenin en derin sırlarından bazılarını keşfetmek için idealdir. NASA, bu dünya dışı volkanların Jüpiter'i ve güneş sisteminin geri kalanını nasıl etkiliyor olabileceğini keşfetmek için bir araştırma yapmaya çoktan başladı.

Bu Volkanik Sıcak Noktanın Uçuşları

CNN'e göre Juno uzay aracının amacı oldukça heyecan verici: Güneş sistemindeki en volkanik gezegenin fotoğraflarını çekmek. Juno'nun birincil görevi, devasa ve hızla dönen bir gezegen olan Jüpiter'i, aslında sonsuz bir fırtına olan kötü şöhretli Büyük Kırmızı Leke ile araştırmaktı.

Juno'nun yörüngesindeki uzay sondası 5 Temmuz 2022'de yaklaşık 80.000 km mesafeden Io'nun ilgi çekici kızılötesi görüntülerini elde etti. Bu, patlayan volkanlar ağını ve Jüpiter ile güneş sistemindeki diğer gezegenler için potansiyel sonuçları daha iyi anlamak isteyen bilim insanlarının ilgisini çekti. Juno uzay aracı 15 Aralık 2022'de bu yeni hedefi takip etmek üzere Io gezegenine yönlendirildi. Her şeyin planlandığı gibi gittiğini varsayarsak, Juno 18 ay içinde dokuz kez Io'nun yanından geçecek ve volkanik aktiviteyi kaydetmek için 1500 km kadar yaklaşacak.

Juno'nun baş araştırmacısı Scott Bolton CNN'de yayınlanan açıklamasında şunları söyledi: "Juno'nun genişletilmiş görevine Jüpiter'in uydularının da dahil edilmesi mürettebat için çok heyecan verici. Her bir yakın geçişte çok sayıda bilgi edinilmiştir."