En Kötü Metan Kirleticilerini Ortaya Çıkaracak Google Projesi Hazır

Petrol ve doğalgaz şirketlerinin metan sızıntılarını ölçen bir uydu önümüzdeki ay Dünya'yı günde 15 kez dolaşmaya başlayacak.

metan gazı
Sarı noktalar kaynağı işaret ederken, mor, turuncu ve sarı gölgeler emisyonların daha geniş bir alana nasıl yayıldığını gösteriyor. Kaynak: Google.

Petrol ve gaz şirketlerinin metan sızıntılarını ölçen bir uydu önümüzdeki ay Dünya'yı günde 15 kez dolaşmaya başlayacak. Google, verileri yıl sonuna kadar tüm dünyanın görebileceği şekilde haritalandırmayı planlıyor.

Mart ayında MethaneSAT olarak bilinen uydusunu fırlatması beklenen Google ile Çevre Savunma Fonu arasındaki ortaklık, küresel iklim sorumluluğunda yeni bir döneme işaret ediyor. Metan, insan kaynaklı küresel ısınmanın yaklaşık üçte birinden sorumlu olduğu tahmin edilen güçlü bir sera gazıdır.

Bilim insanları metan emisyonlarını azaltmanın iklim krizini yavaşlatmanın en hızlı yollarından biri olduğunu çünkü metanın on yıl içinde karbondioksitten 80 kat daha fazla ısıtma gücüne sahip olduğunu söylüyor.

EDF'nin baş bilim adamı ve MethaneSAT'ın proje lideri Steve Hamburg gazetecilere yaptığı açıklamada, "Küresel olarak 2023 yılı kayıtlara geçen en sıcak yıl oldu" dedi. "İklimi koruma ihtiyacı hiç bu kadar acil olmamıştı ve fosil yakıt operasyonları ve tarımdan kaynaklanan metan emisyonlarını azaltmak, şu anda ısınmayı yavaşlatabilmemizin en hızlı yolu."

Google, metan emisyonları
Google, metan emisyonlarını haritalamak için uydu verilerini, yapay zeka teknolojisini ve bilgi işlem gücünü kullanmayı planlıyor. Kaynak: Google.

Tarım – özellikle de inek geğirmeleri – metan sorunu için suçlananların çoğunu oluşturuyor. Uluslararası Enerji Ajansı, tarımın insan faaliyetlerinden kaynaklanan metan emisyonlarının en büyük kaynağı olduğunu, ancak enerji sektörünün ikinci sırada yer aldığını söyledi.

Petrol, gaz ve kömür operasyonlarının, insan faaliyetlerinden kaynaklanan küresel metan emisyonlarının yüzde 40'ını oluşturduğu düşünülmektedir. IEA, enerji sektörüne odaklanmanın bir öncelik olması gerektiğini, çünkü metan sızıntılarını azaltmanın maliyet etkin olduğunu söylüyor. Sızan gaz yakalanıp satılabilir ve bunu yapacak teknoloji nispeten ucuzdur.

Ancak metanı neredeyse gerçek zamanlı olarak takip etmek zor olmuştur. MethaneSAT, dünyanın hemen her yerindeki gaz kaynaklarını tespit etmek için tasarlanmış yeni nesil uydular arasında yer alırken, Google da büyük miktarda veriyi analiz etmek ve petrol ve gaz altyapısını haritalamak için gerekli bilgi işlem gücüne ve yapay zeka becerisine sahip.

Geçmişte metan sızıntılarını ölçmek için uçaklar ve elde taşınan kızılötesi kameralarla pahalı saha çalışmaları yapılıyordu. Bu yaklaşım zaman içinde sadece anlık bir görüntü sunuyor ve araştırmaların yayınlanması yıllar alıyordu.

Google Maps ve Street View gibi platformların arkasındaki ekip olan Google Geo'da başkan yardımcısı ve sürdürülebilirlik genel müdürü olan Yael Maguire, petrol ve gaz operasyonlarının haritalanmasının da benzer şekilde zor olduğunu söyledi. Kuyu başlarının, endüstriyel pompaların ve depolama tanklarının yerleri hızla değişebildiğinden haritanın düzenli olarak güncellenmesi gerekiyor. Bir uydu bu talebi karşılayabilir.

Maguire, Google'ın uydu görüntülerinden ağaçları, yaya geçitlerini ve kavşakları tespit etmek için kullandığı yapay zeka teknolojisinin aynısının petrol ve gaz altyapısına uygulanacağını söyledi. Harita, sızıntılara en açık makine türlerine ışık tutmak için MethaneSAT'tan alınan verilerle kaplanacak.

Maguire, "Bu bilginin enerji şirketleri, araştırmacılar ve kamu sektörü için, genellikle en hassas olan bileşenlerdeki metan emisyonlarını öngörmek ve azaltmak için inanılmaz derecede değerli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Küresel Metan Taahhütleri

Uydunun fırlatılması, ülkelerin ve petrol ve gaz şirketlerinin iklim kriziyle mücadele etmek için 2030 yılına kadar metan emisyonlarını büyük ölçüde azaltmayı hedefledikleri bir döneme denk geliyor.

Geçen yıl Dubai'de düzenlenen BM iklim zirvesinde, küresel petrol ve gaz üretiminin yüzde 40'ını gerçekleştiren şirketler, bu on yıl içinde kendi faaliyetlerinden kaynaklanan metan sızıntılarını neredeyse ortadan kaldırma sözü verdi. En az 155 ülke de emisyonlarda yüzde 30 azalma çağrısında bulunan Küresel Metan Taahhüdünü imzaladı. Taahhüt 2021 yılında başlatıldı, ancak o tarihten bu yana metan emisyonları artmaya devam etti.

Bu gidişatı değiştirmeye yardımcı olmak için ABD ve Avrupa geçen yıl fosil yakıt altyapısından kaynaklanan metan emisyonlarını azaltmaya yönelik düzenlemeler yayınladı. Avrupa Birliği'nin kuralları petrol ve gaz ithalatını hedef alarak bir adım daha ileri gitti.

Avrupa, ABD de dahil olmak üzere enerjisinin yaklaşık yüzde 80'ini ithal ediyor. Bu ithalatın 2027 yılına kadar Avrupa'nınkilerle eşit metan emisyonu standartlarını karşılaması bekleniyor.

Hamburg, her ikisi de enerji ithalatına bağımlı olan Japonya ve Güney Kore'nin de benzer yasaları incelediğini söyledi.

"Bu da metanın endüstri için sadece düzenleyici değil rekabetçi bir sorun haline geldiği anlamına geliyor" dedi. "Gerçek sonuçlara ulaşmak için hükümet, sivil toplum ve endüstrinin nereden ne kadar metan geldiğini, bu emisyonlardan kimin sorumlu olduğunu ve bu emisyonların zaman içinde nasıl değiştiğini bilmesi gerekiyor. Küresel ölçekte verilere ihtiyacımız var."

Maguire, Google'ın bu yıl içinde verileri Google Earth Engine üzerinden halka ücretsiz olarak sunmayı planladığını söyledi.