Molotof kokteyli nedir? Adının kökeni ve tarihi

Molotof kokteyli nedir İlk kez ne zaman kullanıldı

Molotof kokteyli nedir? Bugün protestolarla ilişkilendirilen Molotof kokteylinin kökenine göz atın. Molotof kokteyli içinde benzin veya alkol olan kırılabilir bir şişenin içine bez gibi yanıcı bir madde yerleştirilerek yapılan doğaçlama bir yangın bombasıdır. Şişe çarpma anında kırılır ve yanıcı madde tutuşarak çevreyi anında büyük ateşe verir.

Molotof kokteylinin ilk kullanımı

Molotof kokteyli nedir İlk kez ne zaman kullanıldı
(Sanatçı: Huckmag)

Molotof kokteyli ilk olarak 1936-39 İspanya İç Savaşı sırasında kullanıldı. Ülkenin gelecekteki hükümdarı İspanyol general Francisco Franco, Molotof kokteylinin ülkedeki Milliyetçi birliklere karşı Cumhuriyeti destekleyen Sovyetlerin sağladığı T-26 tanklarına karşı kullanılmasını emretti. Milliyetçiler tanklara karşı üstlerine bez parçası bağlanmış benzin dolu şişeler fırlattı. T-26 tasarımında kauçuk kullanılıyor, ateş kauçuğa hasar veriyor ve tankı işlevsiz bırakıyordu.

Direnişin üzerine faşist Almanya ve İtalya Franco'ya çok sayıda asker ve silah gönderdi ve İngiltere, ABD ve Fransa ülkedeki emellerinden vazgeçti. Bu üç ülkenin Franco'ya karşı yolladığı 45.000 gönüllü askerden İngilizler ülkelerine döndüğünde Molotof kokteylinin etkileyiciliğini öğrendi ve onu Nazilerin Blitzkrieg'ine karşı kullanmak istediler. Britanya ordusu No. 76 Grenade dedikleri Molotof'tan 6 milyon adet üretti ve hazır tuttu.

Molotof kokteyli adı nereden geliyor?

Molotof kokteyli nedir İlk kez ne zaman kullanıldı
İngilizler Molotof kokteyli yapıyor.

Japonlar bu tank savurma taktiğini kısa süre sonra 1939'da Halhin Gol Muharebesi'nde kullandılar. O zamanki adıyla bu "petrol bombaları" ile Japonlar kendi kaynaklarına göre yüzlerce Sovyet tankını durdurdu.

Bu basit yanıcı bomba "Molotof kokteyli" adını ilk kez "Kış Savaşı"nda almıştır. Bu savaş Sovyetler Birliği'nin Finlandiya'yı işgal ettiği 1939-40'taki Birinci Sovyet-Finlandiya Savaşı'dır. İstilaya gösterilen uluslararası protestolara yanıt veren Sovyet Dışişleri Bakanı Vyacheslev Molotov, Rus uçaklarının bomba değil insani gıda teslimatı yaptığını söyledi. Finlandiya halkı bunun üzerine atılan Sovyet bombalarına "Molotof'un ekmek sepetleri" adını vermeye başladı ve yaptıkları ev yapımı şişe bombalara ise "yemekle birlikte giden içecek" anlamında "Molotof kokteyli" dediler.

Finler sadece silaha Molotof kokteyli adını vermedi aynı zamanda rüzgara dayanıklı kibrit kullanarak ve kırılma anında tutuşan kimyasallar ekleyerek onu geliştirdiler. Molotof kokteyli Finler için doğaçlama silahtan fazlasıydı. İçki fabrikalarında Molotof kokteyli ürettiler ve özel kibritini de eklediler. Yaklaşık yarım milyon adet hazırladılar.

Finler, Molotof'u taktiksel yönden akıllıca kullandı. Onu Rus tanklarına yaklaşmaya çalışırken ve hafif piyade ateşinden korunurken kullandılar. Bu taktik Rus tanklarını hem Molotof kokteyline hem de diğer patlayıcılara savunmasız bırakıyordu.

Molotof kokteylinin protesto sembolü olması

1940'larda Naziler Britanya'ya saldırmaya hazırlanırken İngilizler evlerinde Molotof kokteyli yaptılar. Bu büyük korkudan yıllar sonra Kuzey İrlanda'da paramiliter gruplar ve protestocular birbirlerine Molotof kokteyli ile saldırdı. Arap Baharı sırasında hem halk hem de hükümet güçleri Molotof kokteyliye başvurdu.

El bombası veya mayın gibi patlayıcı cihazlar, ısı, ışık, basınç ve ses biçiminde potansiyel enerji yayarken, Molotof gibi yangın çıkaran cihazlar yalnızca ısı ve ışık yayar. Bu durum Molotof'un öldürme amaçlı olmaktan ziyade mallara zarar veren bir silah olmasını sağlıyor. Bu yüzden özellikle protestolarda bol kaos yaratan "güvenli" bir araç olmasıyla tercih ediliyor. Elbette teknolojik basitliği de unutulmamalı.

Molotof kokteyli bu yüzden bugün bir isyan sembolü haline geldi ve dünya çapında çeşitli protestolarda kullanılır. Son olarak 2022'deki Ukrayna'nın Rus işgalinde Ukraynalılar anavatanlarını Ruslara karşı korumak için milyonlarca Molotof kokteyli yaptı.