Gezegen X: Dokuzuncu Gezegen Hipotezi

Gerçekten dokuz gezegenli bir güneş sisteminde mi yaşıyoruz, yoksa Gezegen X sadece bir efsane mi? Gökbilimciler varsayımsal bir dokuzuncu gezegenin peşinde onlarca yıl geçirdiler. Güneş sisteminin sınırında oluşabilecek bu hayalet gezegen hakkında ne biliyoruz?

Yazar Burcu Kara
gezegen x planet x

Gözünüzde canlandırın: Güneş Sistemi'nin sınırında dokuzuncu bir gezegen yavaş ama emin adımlarla şekilleniyor. Bu senaryonun gerçeğe yakın olduğu birçok araştırmacının görüşü. Güneş'e Neptün'den daha uzak bir gezegen olan Planet X, yüzyılın en önemli astronomik keşiflerinden biri olma potansiyeline sahip. Varlığı henüz doğrulanmamış olsa da, güneş sisteminin dokuzuncu gezegeni onlarca yıldır konuşulan bir konu olmuştur. Çeşitli şekillerde " Dokuzuncu Gezegen", "X Gezegeni" ve "Nibiru" olarak bilinen olası bir dokuzuncu gezegen kavramı 19. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Gerçekten dokuz gezegenli bir güneş sisteminde mi yaşıyoruz, yoksa X Gezegeni sadece bir efsane mi? Gökbilimciler varsayımsal bir dokuzuncu gezegenin peşinde onlarca yıl geçirdiler. Güneş sisteminin kenarında evrimleşebilecek bu hayalet gezegen hakkında ne biliyoruz?

Her ne kadar bilim camiasından bazıları, bu öneriyi desteklemek için kullanılan verilerin başka şekillerde açıklanabileceğine inanarak bu öneriyle ilgili şüphelerini dile getirmiş olsa da, güneş sistemimizde dokuzuncu bir gezegen keşfetme ihtimali diğer akademisyenler arasında büyük bir heyecan yarattı. Yeni teknolojilerin gelişmesi ve yeni gözlemevlerinin ortaya çıkması, her ikisi de görünmeyen bir gezegeni tanımlama ya da yokluğunu not etme ve bu dosyayı kalıcı olarak kapatma potansiyeline sahip, Dokuzuncu Gezegen arayışına yardımcı oluyor.

Gizemli X Gezegeni Tam Olarak Nedir?

Güneş Sistemi'nin eteklerinde bulunan Kuiper kuşağı (yeşil).
Güneş Sistemi'nin eteklerinde bulunan Kuiper kuşağı (yeşil). Görsel: Wiikmedia.

Neptün'ün yörüngesinin ötesindeki teorik gezegenler astronomlar tarafından topluca " X Gezegeni " olarak adlandırılmaktadır. X Gezegeni, gökbilimcilerin henüz keşfedemediğimiz ve dolayısıyla bir isim veremediğimiz gezegene verdikleri isimdir. Matematikte "X" harfi bilinmeyeni ifade eder. Var olduğu ilk kez hesaplamalar yoluyla tahmin edildiğinde, Plüton'a "X Gezegeni" adı verilmiştir.

X Gezegeni hakkındaki modern tartışmalar genellikle güneş sisteminin sınırına yakın bir yerde oluşan varsayımsal bir dokuzuncu gezegen üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu gezegen, güneş sisteminin Neptün gezegeninin ötesindeki bölgesi olan Kuiper Kuşağı'nda yer alacaktır. Varlığı doğrulanırsa, en güncel spekülasyonlara göre, muhtemelen Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gibi bir gaz devi gezegen olacaktır.

Dokuzuncu Bir Gezegen Olabileceği Fikri Nereden Çıktı?

19. yüzyılda, 1846'da, bilim insanları Uranüs'ün yörüngesindeki tuhaflıkları fark ettiklerinde bu fikir ortaya çıktı. Bazı bilim insanları, yerçekimi Uranüs'ün yörüngesini bozacak olan dokuzuncu bir gezegenin varlığının bu anormalliklerin tek olası açıklaması olduğuna inanmaktadır. Nihayetinde, Clyde Tombaugh'un 1930'da Plüton'u keşfetmesi X Gezegeni arayışını başlatmıştır. Ancak, Plüton'un kütlesi Uranüs'ün hızında bulunan anomalilerin nedeni olmak için yetersiz kalmaktadır. Hala bir Dokuzuncu Gezegen'in varlığının açık bir gizem olduğuna inanan pek çok kişi vardır.

Nibiru Güneş Sisteminin Dokuzuncu Gezegeni Olabilir mi?

Dokuzuncu Gezegen'in gökyüzündeki hipotetik bir yolu, Orion'u batıdan doğuya yaklaşık 2,000 yıllık bir hareketle geçmektedir.
Dokuzuncu Gezegen'in gökyüzündeki hipotetik bir yolu, Orion'u batıdan doğuya yaklaşık 2,000 yıllık bir hareketle geçmektedir. Brown'ın blogundaki sanatsal tasavvurda kullanılandan türetilmiştir. Görsel: Wikimedia.

Aslında Nibiru'nun bir gezegenin adı olduğu fikrinin bilimde hiçbir geçerliliği yoktur ve bunun yerine Babil edebiyatındaki mitolojik bir figüre dayanmaktadır. Bu fikrin savunucuları Nibiru'nun yörüngesi astronomların henüz tanımlayamadığı kadar eksantrik olan bir yıldız olduğunu ve dolayısıyla bir gezegen olduğunu iddia etmektedir. Her 3.600 yılda bir, bu gezegen Dünya'ya depremler ve volkanik patlamalar gibi doğal felaketleri tetikleyecek kadar yaklaşacaktır. Bu fikre göre, Dünya tarihi boyunca türlerin yok oluşu bu büyük felaketler tarafından tetiklenmiş olabilir.

Aralık 2012'de Nibiru gezegeninin Dünya'nın yolunu kesip onunla çarpışmasıyla dünyanın sonunun geleceği öngörülmüştü. En son 23 Eylül 2017'de yeni bir çarpışmanın rapor edilmesi, bu tahminin ne kadar sıklıkla yeniden canlandığını göstermektedir. Bu saçma hipotez çok yaygın bir şekilde yayıldığından, NASA buna kesin bir son vermek için bir yalanlama yayınladı. Eğer bazı bilim insanları Planet X'in (dokuzuncu gezegen) varlığına inanıyorsa, bu durumda Nibiru sadece bir efsanedir.

Gezegen 9, Gezegen X, Gezegenin Pek Çok Adı Var

19. yüzyıldan bu yana dokuzuncu bir gezegenin varlığına ilişkin çeşitli açıklamalar öne sürülmüştür. Bir gökbilimci olan Clyde Tombaugh 1930 yılında X Gezegeni'ni aramaya çıktı, ancak onun yerine Plüton'u buldu. 2003 yılı civarında, hayali gezegen Nibiru, güneş sistemimizde dokuzuncu bir gezegenin varlığına bir açıklama olarak önerildi. Bugün Neptün'ün yörüngesinin ötesindeki gezegenler topluca "X Gezegeni" olarak anılmaktadır.

Hipoteze göre Güneş, Nemesis adlı varsayımsal bir yıldızla ikili bir sistem oluşturacaktı. Yani, birbirleriyle tek bir ağırlık merkezini paylaşacaklardı. Bilim camiası, böyle bir yıldızın var olması halinde şimdiye kadar keşfedilmiş olacağını düşündüğü için bu fikri genellikle göz ardı etmiştir.

X Gezegeni: Efsane mi Gerçek mi?

Güneş sisteminin sınırına yakın, keşfedilmemiş dokuzuncu bir gezegenin gelişmekte olduğu olasılığı, bugün birçok bilim insanını büyülemeye devam eden bir kavramdır. Bunlar arasında Mike Brown ve Konstantin Batygin gibi isimler öne çıkıyor. Bu iki bilim insanı, meslektaşlarıyla birlikte bu karanlık yıldızın ilerleyişini özenle takip ediyor. 2016 yılında araştırmacılar, Dünya'dan yaklaşık 10 kat daha ağır görünmez bir gezegenin, 6 Kuiper Kuşağı nesnesinin alışılmadık derecede eliptik yörüngelerini etkilediği sonucuna vardılar.

2022 yılında Nature bilim dergisinde yayınlanan bir araştırma bu düşünceye daha fazla destekleyici kanıt ekledi. Yazarlar, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün'e ek olarak beşinci bir gaz gezegenin varlığını varsaymaktadır. Diğerlerine göre, bizimkine benzer bir gezegen sistemi, dört yerine beş gaz gezegeni içeren bir güneş sistemi yaratma modeli benimsenerek elde edilebilir. Bu gezegenin tam olarak nerede olduğu ve hala var olup olmadığı açık sorulardır.

Bu noktada X Gezegeni için elimizdeki tek şey varlığına dair birkaç ipucu olsa bile, tartışma devam ediyor. Bazı araştırmacılar bunun bir şehir efsanesinden başka bir şey olmadığına ve bu tür bir gezegenin fark edilmeden geçemeyeceğine inanırken, diğerleri bunun gerçekte bir temeli olduğuna ve mevcut güneş sistemi yapısını açıklamaya yardımcı olduğuna inanıyor.