Burçların Doğruluğu Neden İmkansızdır?

Ekinoksların presesyonu takımyıldızların gökyüzündeki konumunu etkiler ve zaman içinde ekinokslara göre farklı konumlarda görünmelerine neden olabilir. Bu nedenle astrolojide kullanılan burçlar gökyüzündeki gerçek takımyıldızlarla eşleşmez.

zodiac

Güneş, Ay, yıldızlar ve gezegenlerin pozisyonlarına bakarak insanların kaderini ve günlük yaşantısını tahmin eden astroloji çalışmalarının hikayeleri çok eskilere dayanmaktadır. O dönemlerde astroloji, astronomi bilimi ile beraber ilerliyordu. Hatta eski çağlardaki birçok astronom bugün bile önemli olan bilimsel gözlemler gerçekleştirmişti. Ancak Nicolaus Copernicus, Johannes Kepler ve Galileo Galilei, gezegenlerin Dünya'nın çevresinde değil de, Güneş'in yörüngesinde döndüğünü tespit ettikten sonra, Isaac Newton'da gezegenlerin hareketlerinin arkasındaki yasaları keşfetmişti. Böylelikle astroloji ve astronomi iki farklı dala ayrılarak, bir daha asla bir arada anılmadı.

Fakat astronomi bilimi, astrolojinin ana kaynağı ilkelerinden biri olan zodyak tarihleriyle tamamen çelişki içinde. Yani senelerdir sahip olduğunuz burçlarınızın tarih aralığı aslında doğru değil.

Zodyak Takımyıldızları

Güneş 365 gün içinde, 12 antik takımyıldızı veya yıldız topluluğunu içeren bir gökyüzü kuşağının içinden geçiyor. Bu takımyıldızların hepsi birlikte zodyak olarak isimlendirilir ve hepsi koç (Aries), yengeç (Cancer) ve aslan (Leo) gibi hayvan ikonlarından meydana geliyor. Bu takımyıldızların nadiren isimleri gibi görünmeleri birçok insan için hayal kırıklığı olabilir. Fakat bu takımyıldızların rastgele yıldız dağılımlarından oluştuğunu unutmamak gerek. Büyük olasılıkla öyle göründükleri için değil, sadece temsil etmeleri için böyle isimlendirildiler.

Zodyak takımyıldızlarının varlığı Mezopotamya'ya veya daha öncesine dayanıyor. Elbette varlığı kesin olarak bilinse de, aslında bunlar dünyanın çeşitli yerlerindeki kültürleri tarafından üretilenlerin yalnızca bir örneğidir. Ayrıca hepsinin de gökyüzünün nasıl oluştuğuna dair kendine özgü özellikleri vardır. Örneğin İnkalar, takımyıldızlarını yıldızlardan değil, Samanyolu Galaksisi'ndeki karanlık parçalardan bir araya getirdi.

Batılıların oluşturduğu zodyak takımyıldızlarındaki sayı, Dünya'nın etrafında bir yılda 12.4 tur dönen Ay döngüleriyle oluşmuştur. Aşağı yukarı ifade etmek gerekirse, Güneş her yeni Ay'da farklı bir takımyıldızın önünde konumlanır. Bu yıldızları gün ışığında göremesek bile, gece şehir ışıklarının azalmasıyla gökyüzüne bakabilir ve Güneş'in hangi takımyıldızının karşısında olduğunu öğrenebilirsiniz. Göreceğiniz şey zıt taraftaki takımyıldızı olacaktır. Alttaki görselde daha iyi anlayabilirsiniz.

Güneş bu görüntüde Aslan (Leo)'da olduğunda, geceleri Kova (Aquarius)' yı görebilirsiniz
Güneş bu görüntüde Aslan (Leo)'da olduğunda, geceleri Kova (Aquarius)' yı göreceksiniz. PNGGuruCC BY-NC

Astroloji, zodyakın içindeki her bir üyenin gökyüzünü 30 derecelik parçalara ayırdığımızda düzgün bir şekilde yerleştiğini söyler ve bu da 12 ile çarpıldığında 360 derece demektir. Oysa gerçek olan, takımyıldızlar şekil ve en önemlisi boyut olarak dikkate değer farklılıklara sahip olduğundan durum böyle değildir. Örnek vermek gerekirse, Güneş yalnızca beş gün içinde Akrep takımyıldızından geçebilirken, Boğa takımyıldızından geçmesi için 38 güne ihtiyacı vardır. Bu durum, astrolojik sembollerin, zodyak takımyıldızlarıyla aynı çizgide olmasının imkansız olduğunu gösteren nedenlerinden biridir.

Ekinoksların Presesyonu

Astrolojik sembollerin zodyak ile aynı çizgide olamamasının en temel nedeni, Dünya'nın dönme ekseninde yaşadığı presesyon olarak isimlendirilen yalpalamadır. Dünya, dönebilmesinin bir sonucu olarak, bir buz patencisinin dönmeye başladığında eteğinin havalanması gibi, ekvator noktasında hafifçe şişkindir. Ay ve Güneş'in yerçekimi, Dünya'nın yalpalanmasına neden olan bu şişkinliği kendisine çeker. Bu yalpalama Dünya'nın dönme ekseninin küçük bir dairede 25.800 yıl boyunca sallanmasına neden oluyor.

Yalpalayan Dünya, zodyak tarihlerinin eski dönemlerde belirlenenlerden daha farklı olmasının ana nedenidir

Bu hareket, zodyakın Dünya'dan bakıldığındaki görüntüsünü değiştirir. Böylece takımyıldızlar doğuya doğru ilerliyormuş gibi görünür. Bu da ortalama bir insanın yaşam süresini düşünürsek yaklaşık bir derece olarak gerçekleşmektedir. Bu kayma yavaş yavaş gerçekleşse de, presesyon, MÖ 150 civarında İznikli Hipparkos tarafından çıplak gözle fark edildi.

Antik zamanlarda ilkbahar ekinoksu veya baharın ilk günü Koç takımyıldızında başlıyordu. Oysa Presesyon nedeniyle, MÖ 100 tarihlerinde Balık takımyıldızına geçti ve Kova'ya geçmesi için MS 2700 yılına gelinmesi gerekiyor. 25.800 yıl geçtikten sonra tekrar Koç burcuna gelecek ve döngü kendini başa alacaktır.

Doğum Gününüzde Güneş Hangi Takımyıldızındaydı?

Aşağıdaki tarihler günümüzde yaşayan insanlar için kesinlik verir. Fakat Dünya'nın yalpalanmasını devam ettikçe tarihler değişmesini sürdürecektir.

TakımyıldızTarihler
Kova (Aquarius)17 Şubat – 11 Mart
Koç (Aries)19 Nisan – 14 Mayıs
Yengeç (Cancer)21 Temmuz – 10 Ağustos
Oğlak (Capricorn)20 Ocak – 16 Şubat
İkizler (Gemini)21 Haziran – 20 Temmuz
Aslan (Leo)11 Ağustos – 16 Eylül
Terazi (Libra)1 Kasım – 24 Kasım
Balık (Pisces)12 Mart – 18 Nisan
Yay (Sagittarius)18 Aralık – 19 Ocak
Akrep* (Scorpio)25 Kasım – 17 Aralık
Boğa (Taurus)15 Mayıs – 20 Haziran
Başak (Virgo)17 Eylül – 31 Ekim
*Akrep tabloda 30 Kasım ve 17 Aralık arasında Güneş'in içinden geçtiği Ophiuchus takımyıldızı ile birleştirilmiştir. (Ancak, Zodyak'ın bir parçası değildir.)

Astrolojiyi bir oyun olarak düşünürsek, kaderimize ve kişiliğimize yönelik tahminleri keyifli olabilir. Ancak bu alanın bilime yönelik hiçbir zemini yoktur. Yani "Monopoly" oyunu emlak piyasası için anlam ifade ediyorsa, bilim için de onu ifade etmektedir.

Astroloji insanların dikkatini asıl konulardan uzaklaştırır. Özellikle gezegenlerin yörüngelerinin biçimi, boyutları ve eğiliminde fiziksel etkilere olan kütleçekim etkilerinden bahsetmez. Oysa bu tür değişiklikler Dünya'nın geçmişinde buzul çağlarının yaşanmasını neden oldu. Dünya'ya çarpan meteorlarda bir başka konu. Örneğin 66 milyon yıl önce Yucatan Yarımadası'na düşen meteor, dinozorların yok olmasına ve memeli hayvanların yükselişi gibi hızlı değişiklikleri tetikledi.

Kısacası astronomik araştırmalar bu tür ciddi olayların tahmin edilmesiyle ilgilenmez, öyleyse astroloji odaklı hiçbir şeyle bir yere varamayız.