R136a1: Güneşin Yanında Kaybolduğu En Büyük Yıldız

Büyük Macellan Bulutu'ndaki R136 kümesinde yer alan bilinen en büyük yıldız R136a1'in yeni ölçüm sonuçları ortaya çıktı.

Using a combination of instruments on ESO’s Very Large Telescope, astronomers have discovered the most massive stars to date, some weighing at birth more than 300 times the mass of the Sun, or twice as much as the currently accepted limit of 150 solar masses. This artist's impression shows the relative sizes of young stars, from the smallest “red dwarfs”, weighing in at about 0.1 solar masses, through low mass “yellow dwarfs” such as the Sun, to massive “blue dwarf” stars weighing eight times more than the Sun, as well as the 300 solar mass star named R136a1.

Evrendeki bilinen en büyük yıldızın Samanyolu Galaksisi'nin ötesinde yer alan bir nebula olan Büyük Macellan Bulutu'nda bulunması mümkün. R136a1, gezegenimizden yaklaşık 150.000 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir yıldıza verilen isimdir. Altmış yıl önce, 1960 yılının Ekim ayında, Pretoria Redcliffe Gözlemevi'ndeki bir grup gökbilimci R136a1'i keşfetmiş ve bu keşfi Monthly Notices of the Royal Astronomical Society'de rapor etmişlerdi.

Bu yılın Ağustos ayında, Gemini Gözlemevi'nden Venu Kalari başkanlığındaki bir grup gökbilimci, R136a1'in içinde bulunduğu kümeye ilişkin bulgularını sundu. Artık yıldızın görüntülerine sahip olduklarına göre, büyüklüğü hakkında daha doğru tahminler yapabilirler. The Astrophysical Journal'da yayınlanan araştırmaları, yıldızın daha önce bilinmeyen yönlerini aydınlatıyor ve evrenin en büyük yıldızlarının davranışlarının bir örneği olabilir.

R136a1 Olduğundan Daha Büyük Hesaplanmıştı

R136a1
Gökbilimciler ESO'nun Very Large Telescope'undaki cihazların bir kombinasyonunu kullanarak bugüne kadarki en büyük kütleli yıldızları tanımladılar; bunlardan bazıları doğduklarında Güneş'in kütlesinin 300 katından daha ağırdı ya da şu anda kabul edilen 150 Güneş kütlesi sınırının iki katıydı. Bu çizim, yaklaşık 0,1 güneş kütlesindeki en küçük "kırmızı cücelerden" Güneş gibi düşük kütleli "sarı cücelere", Güneş'in sekiz katı ağırlığındaki devasa "mavi cüce" yıldızlara ve R136a1 olarak bilinen 300 güneş kütleli yıldıza kadar çeşitli boyutlardaki yeni doğan yıldızları tasvir etmektedir.

İlk keşif tahminleri R136a1'in kütlesini Güneş'in 250 ila 320 katı arasına yerleştirmiştir. Bilim insanları daha önce bir yıldızın maksimum kütlesinin önemli ölçüde daha düşük olduğunu varsaydıkları için bu keşiften çok etkilendiler. Eddington Sınırı, yıldızların dış katmanlarını patlatacak kadar büyük bir parlaklığa sahip olacakları tahmin edilen kütle sınırıdır. Nature dergisinde yayınlanan çalışmalara göre Eddington Sınırının Güneş'in kütlesinin yaklaşık 150 katı olduğu düşünülüyor.

R136 yıldız kümesindeki
R136 kümesinin ESO'nun Very Large Telescope'unun MAD uyarlanabilir optik aracı ile yüksek çözünürlükte çekilen yeni bir yakın kızılötesi fotoğrafı, yıldız popülasyonu hakkında benzersiz bilgiler veriyor. En parlak üç yıldız doğduklarında Güneş'in kütlesinin 150 katından daha ağırdı. Kaynak: ESO

Kalari ve ekibinin araştırmasına göre, önceki hesaplamalar R136a1'in gerçekte ne kadar büyük olduğunu olduğundan fazla gösteriyordu. Daha doğru bir hesaplama, yıldızın kütlesini Güneş'in 170 ila 230 katı arasına koyacaktır ki ekip de bunu başarmıştır. Bunun sizi R136a1'in daha az muhteşem olduğuna düşündürmesine izin vermeyin; R136a1 hala evrende keşfedilen en büyük yıldızdır.

R136a1 Evrendeki En Büyük Yıldızları Temsil Edebilir

NOIRLab'in videosu.

R136a1 şimdiye kadar bulunan en büyük yıldız olduğundan, kendi kütlesindeki tüm yıldızların davranışı için iyi bir referans olabilir. Kırmızı cücelerden mavi-beyaz süper devlere kadar farklı büyüklükte yıldızlar oluşabilmektedir. R136a1 gibi süper devlerin oluşum süreci, eğer gökbilimciler ne kadar yaygın oldukları konusunda daha fazla veri toplayabilirlerse daha iyi anlaşılabilir.

R136a1 gibi büyük yıldızların oluşum sürecini daha iyi kavrayabilirsek, süpernova patlamalarıyla oluşan evrendeki daha ağır nesneler hakkında daha fazla bilgi edinebiliriz. Demirden daha ağır elementlerin çoğu süpernova patlamalarında üretilir (%80'e kadar). R136a1 ile ilgili bu son keşifler, gökbilimcilerin başka büyük yıldızları ve önceki süpernovaların kalıntılarını bulmalarına yardımcı olabilir.