Fanta markasının yaratılmasında Nazi rejiminin desteği

Fanta'nın aslında Coca-Cola'nın yerini alan bir içecek olduğunu biliyor muydunuz?

1955 yılında piyasaya sürülen Fanta, hızla yükselerek dünyanın en popüler alkolsüz içeceklerinden biri haline geldi. 1950 yılında gazlı meyve suyu üretilmemişti ve ilk tadı muhtemelen portakal değildi. 1940'larda Nazi Almanyası bu içeceği Coca-Cola'nın taklidi olarak üretmeye ve satmaya başladı.

1929 yılında Coca-Cola Şirketi Alman pazarına girmeye başladı. Nazilerin 1933'te iktidara gelmesinden sonra, içeceğin oldukça popüler hale geldiği görülüyor. Bu dönemde Almanya'da 50 yeni Coca-Cola şişeleme tesisi inşa edildi.

Afişler sadece trafiğin yoğun olduğu şehirlerde değil, aynı zamanda önemli spor etkinlikleri sırasında da göze çarpıyordu. Şirketin kamuoyunun karşısına çıktığı en önemli etkinliklerden biri, Berlin'de sponsorluğunu üstlendiği 1936 Olimpiyat Oyunları'ydı. II. Dünya Savaşı sırasında, meyve suyu üretiminde gerekli bir bileşen olan şurup yetersiz olduğu için Almanya'da ciddi bir içecek sıkıntısı yaşandı.

Savaş sırasında Almanya'ya akçaağaç şurubu sağlayan uluslararası ticaret kanalı kesintiye uğradı. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri 1941'de savaşa girdiğinde Almanya ile tüm ticaret durduruldu.

Coca-Cola'nın yerine geçmek

Eski Alman Fanta reklamı
Eski Alman Fanta reklamı.

Ancak Almanya'daki Coca-Cola fabrikalarından sorumlu olan Max Keith, çok hızlı bir şekilde işe yarayan hızlı bir çözüm buldu. Sadece Almanya'da bulunabilen malzemelerle bir meşrubat yapmaya karar verdi. Elma şarabı yapımından arta kalan peynir altı suyu ve elma lifini karıştırarak ilk elma aromalı Fanta'yı yaptı.

Keith, Nazi düzenlemelerine rağmen bir şekilde şekeri ülkeye soktu. Böylece Fanta, ortalama bir içecekten daha fazla şekere sahip olduğu için en popüler içeceklerden biri oldu. Keith ve Coca-Cola'dan diğer kişiler içeceğin adını bulmak için bir araya geldi.

Keith, ekibi bir isim düşünürken yaratıcı olmaya teşvik etti. Grubun kurucu üyelerinden Joe Knipp, Almanca Fantastisch (fantastik) kelimesinin çevirisi olan Fanta ismini önerdi. İsmin yayılmasıyla birlikte birçok ev bu içeceği pasta aroması olarak kullanmaya başladı.

Keith, Almanya'da Coca-Cola alternatifi olarak elde ettiği başarının ardından Fanta'yı Hollanda zincir marketlerine de eklemeyi tercih etti. Fakat Shock, Hollanda topraklarında güçlü bir aromaydı. II. Dünya Savaşı sona erdikten sonra, içecek Amerika Birleşik Devletleri'nde tanıtıldı, ancak orada başarılı olamadı ve sonunda üretim durduruldu.

Bir markanın ziyan olmasına izin verilmedi

Fanta'nın 75. yıldönümü için Coca-Cola tarafından piyasaya sürülen retro şişeler.

Pepsi meyve suyu serisi 1950'lerde piyasaya çıktı. Kola daha önce benzer bir şeye sahipti, bu yüzden 1955'te tekrar piyasaya sürdüler. Amerika'da çok tercih edilmedi ama Avrupa, Güney Amerika, Asya ve Afrika'da popülerlik kazandı.

Coca-Cola'nın her zaman diğer insanları ve markaları yeni fikirler bulmaya ve ikonik ürünler yapmaya nasıl ittiğini görmek çok ilginç. Özellikle de bir markanın sadece bir dünya savaşını atlatmakla kalmayıp aynı zamanda nasıl değişebildiğini görmek.

Keith'in yerel malzemelerden Coca-Cola'nın taklidini yapma fikri iş açısından zekice; bu, dönemin propagandasıyla desteklenen bir satış noktası olarak kullanıldı. Ayrıca, lezzet konusunda Coca-Cola ile rekabet edebilecek ilk içeceği üretmişlerdir.