IQ Artırmak Mümkün mü?

Yüksek IQ çoğu zaman günlük yaşamda kendini gösteremez.

IQ'su 85 ile 115 arasında olan bir kişinin zekası çok kayda değer değildir. Bu da kişiyi ortalarda ya da yetenek spektrumunda bir yere yerleştirir. Buna karşılık, parlak bireylerden oluşan bu elit grup arasında sayılmak için 130 veya daha fazla IQ'ya sahip olmanız gerekir. Ancak her 50 kişiden sadece biri bu seviyeye ulaşabilmektedir. Zeka kalıtsal olabilir mi? Ya da eğitim yoluyla geliştirmenin bir yolu var mı?

Yüksek IQ ve beyin egzersizi arasındaki bir ilişki var mı?

Bu yöne işaret eden sağlam bilimsel iddialar yoktur. Zeka, bir kişinin yaşamı boyunca şaşırtıcı derecede tutarlı kalan özelliklerden biridir. Temel yetenek havuzunu geliştirmenin bir yolu yoktur. Ancak beyin yeni zorluklara uyum sağlama yeteneğine sahiptir. Hafıza performansı ve taksi şoförlerinin mekansal olarak yönlendirme yapmadaki yüksek kapasiteleri buna iki örnektir. Dolayısıyla bir beceriyi büyük ölçüde geliştirmek için tutarlı bir çaba ve somut faydalar gerekir.

Günümüzde birçok beyin egzersizi uygulaması mevcuttur. Ama bunlar ne işe yarıyor? En iyi beyin egzersizi programlarının tümü, sizi anında bir çözüm bulmanız gereken zor durumlara sokarak sabrınızı ve kararlılığınızı test eder. Programların çoğu ayrıca yanal düşünmeye ve karmaşık cevaplar geliştirmeye ihtiyaç duyar.

Bu aynı zamanda yaratıcı düşünmeyi teşvik eder ve bireylerin tekrar tekrar aynı şekilde düşünme alışkanlıklarına düşmelerini önler. "Beyin egzersizi" terimi, bilişsel performansı artırmak için kullanılan bir dizi tekniği ifade eder. Ancak birçok uzman, bunun IQ'da bir artışla sonuçlanıp sonuçlanmadığı konusunda emin değildir.

Genç bireyler arasındaki zeka seviyeleri sürekli olarak gelişmektedir

Bununla birlikte, yetişkinlerin IQ'ları yaşam boyu çok fazla dalgalanma göstermezken, çocukların ve gençlerin IQ'ları dalgalanmaktadır. Araştırmacılar, aralarında hala önemli IQ farklılıklarına yer olduğunu göstermiştir. Araştırma, 12 ila 16 yaşları arasında bireylerin 20 puana kadar hem düşüş hem de kazanç yaşayabileceğini ortaya koymuştur. IQ'daki değişimler beyindeki yapısal değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Ancak uzmanlar bu IQ artışlarına neyin sebep olduğu konusunda şaşkın. Eğitimin bir rol oynadığı göz ardı edilemeyeceğine göre, bu, en azından gençlerde zekanın öğretilebileceği anlamına geliyor.

Önceden düşük başarılı olarak görülen kişileri zamanından önce gözden düşürmek akıllıca değildir. Çünkü zekaları sadece birkaç yıl içinde önemli ölçüde artmış olabilir. Pek çok ülkede yaygın olan bir uygulama, bir çocuğun gelecekteki eğitim yörüngesine erken yaşlardan itibaren karar vermektir.

Bilgisayarda mantık oyunları beyin için faydalıdır

Video oyunları oynamanın gençlerin daha yüksek zeka geliştirmelerine yardımcı olabileceği fikri nispeten yeni bir keşiftir. Ancak bu durum tüm video oyunları için değil, daha ziyade muhakeme yeteneğini geliştirmek üzere tasarlanmış özel programlar için geçerlidir.

Araştırmaya göre, bu şekilde eğitilen çocuklar hem zaman içinde IQ testlerinde yaşıtlarından daha iyi performans göstermiş hem de aynı dönemde akademik performanslarının önemli ölçüde arttığını görmüşlerdir.

Yüksek IQ ve günlük yaşam

Yüksek bir IQ'ya sahip olmanın sınıfta ve işyerinde sağladığı faydalar aşikârdır. Ancak, güçlü bir beyne sahip olmanın pratik faydalarından söz edemez miyiz? Görünen o ki, yüksek IQ'ya sahip kişilerin hayatın diğer alanlarında da "daha zeki" oldukları her zaman doğru değildir.

Yüksek donanıma sahip bireyler genellikle istisnai becerilerini stratejik olarak kullanmayı öğrenmezler. Çivinin taşa nasıl çakılması gerektiğinin ve bunu yaparken metale ne olduğunun kesin mekaniğini anlamanın pek bir faydası yoktur. Sadece çekiçle çiviyi tam olarak çakmanız gerekir.


Kaynak:

  • Ramsden, S., Richardson, F. M., Josse, G., Shakeshaft, C., Seghier, M. L., & Price, C. J. (2013). The influence of reading ability on subsequent changes in verbal IQ in the teenage years. Developmental Cognitive Neuroscience, 6, 30–39. https://doi.org/10.1016/j.dcn.2013.06.001