Mihailo Tolotos: Hayatı Boyunca Hiç Kadın Görmeden Ölen Keşiş

Her nasılsa, genç (erkek) bir yetim manastıra girmenin yolunu bulmuş ve hayatının geri kalanını orada geçirmiş, muhtemelen hiçbir zaman bir kadın tanımamış.

manastır yunanistan athos dağı
Keşişler Karoulia kayalıklarına tutunan odalarından dışarı bakıyor Fotoğraf: Rick Findler

Birçok inançtan keşiş ve rahibeler yüzyıllardır kendilerini manastır ve manastırlarda izole etmeyi tercih etmişlerdir. Bu insanlar maneviyatlarına, dualarına ve topluluklarına odaklanmak için kendilerini dış dünyadan soyutlamayı seçmişlerdir. "Manastır" teriminin aslen Hristiyan topluluklarına atfedilmiş olmasına rağmen, Budizm, Taoizm ve Jainizm de dahil olmak üzere diğer inançların takipçileri de genellikle münzevi olarak yaşamayı tercih etmektedir.

Manastır toplulukları söz konusu olduğunda, dış dünyadan çekilme kavramını ne kadar ciddiye aldıklarına dair geniş bir yelpaze söz konusudur. Bazı manastırlar tur gruplarını ağırlarken, diğerleri gözlerden uzak kalmayı tercih etmektedir.

Yalnız kalmak isteyen keşişler kanıt olarak Yunanistan'daki bir dağı gösterebilirler. UNESCO'ya göre Athos Dağı'nda yirmiden fazla manastır bulunmaktadır ve bunların birçoğu bin yıllık geçmişe sahip olup, tamamen inzivada yaşamayı seçen çeşitli Hıristiyan mezheplerine mensup keşişlerin yaşadığı yerlerdir. Ve bir keşiş akla hayale gelmeyecek bir şeyi başarmış olabilir: hayatı boyunca hiç kadın görmemiş.

Athos Dağı'nda kadına yer yok

Keşişler sessizce yemek yer, genellikle manastırın yemekhanesinde dua okuyan içlerinden birini dinlerler.
Keşişler Pantokratoros'un yemekhanesinde sessizce yemek yiyor. Fotoğraf: Rick Findler.

Yunanistan'daki Athos Dağı bir manastır için mükemmel bir yerdir, özellikle de rahip ve rahibelerin dış dünyadan tamamen soyutlanmaları gereken bir manastır. Yunanistan'ın uzak bir köşesindedir ve manzarayı süsleyen manastırlar, tırmanılması imkansız gibi görünen yamaçların tepesine tehlikeli bir şekilde tünemişlerdir. Yunan Ortodoks, Bulgar Ortodoks, Rus Ortodoks ve Sırp Ortodoks dahil olmak üzere bir dizi Doğu Ortodoks manastırı Yunanistan'ın bu şaşırtıcı derecede muhteşem bölgesinde bulunabilir.

Bu bölgedeki keşişler anlaşılır bir şekilde kadınların arazilerine yaklaşmasına izin verme konusunda temkinli davranmaktadır. Belli ki, bir kadın bölgeye en fazla yüzlerce metre aşağıdaki bir tekneden görerek yaklaşabilir. Kıyı şeridinin 500 metre yakınına gelmeleri yasaktır. Kadınların sadece erkeklere ait manastırlara girmesi yasak olmakla kalmıyor, aynı zamanda bin yıl öncesine dayanan bir yasa belgesi, dişi hayvanların da oraya girmesine izin verilmediğini açıkça ilan ediyor.

Her nasılsa, genç (erkek) bir yetim manastıra girmenin yolunu bulmuş ve hayatının geri kalanını orada geçirmiş, muhtemelen hiçbir zaman bir kadın tanımamış.

Mihailo nam-ı diğer Michael Tolotos

Edinburg Daily Courier gazetesinde Mihailo Tolotos'un ölüm haberinin yer aldığı küpür.
Edinburg Daily Courier gazetesinde Mihailo Tolotos'un ölüm haberinin yer aldığı küpür.

Daily Mail'in haberine göre, çocukların Athos Dağı'na gitmesi resmi olarak yasaklanmıştır. Gayri resmi olarak, yarımadadaki bir grup keşiş 1856'da ya da civarında zor koşulların çözümü zor yöntemler gerektirdiğini öğrenmiştir. Edinburg Daily Courier'de 1938 yılında yayınlanan bir haberde Mihailo (bazen Michael olarak da yazılır) Tolotos'un yaşam öyküsünü anlatmaktadır. Belli ki annesi doğumdan birkaç saat sonra vefat etmiş ve o da kendi başının çaresine bakmak üzere manastırın merdivenlerine bırakılmıştır. Görünüşe göre keşişler kendi normlarını çiğneyerek onu kendilerinden biri olarak kabul etmişler.

Tolotos hayatının sonraki 82 yılı boyunca manastırdan dışarı adımını atmamış, bu nedenle de muhtemelen hiçbir kadınla görüşmemiştir (doğduktan saatler sonra ölen annesi ve muhtemelen henüz yeni doğmuş bir bebekken kimsesiz çocuğa acıyan bir kadın dışında). Manastırdaki ikonografide Meryem Ana'nın tasvir edildiğini düşünürsek, muhtemelen bir hanımefendinin neye benzediğini biliyordu.

Athos Dağı manastırlarına kadın ve çocukların girmesine halen izin verilmemektedir. Manastır hayatını benimseme kararı genellikle bebekler tarafından alınmadığından, Tolotos tüm hayatını hiç kadın görmeden geçiren ilk, son ve tek erkek olabilir.