Uydu Ölçümlerine Göre Çin'in En Büyük Şehirlerinin Neredeyse Yarısı Yavaş Yavaş Batıyor

Science dergisinde bu hafta yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, Çin'in büyük şehirlerinin neredeyse yarısı batıyor ve milyonlarca yerel halkı sel riski altına sokuyor.

çin

Çalışma, Çin'in kentsel arazisinin yüzde 45'inin yılda 3 mm'den daha hızlı battığını, yüzde 16'sının ise yılda 10 mm'den daha hızlı battığını ortaya koydu. Çalışmanın yazarları, nüfusu 2 milyondan fazla olan 82 Çin şehrini inceledi ve uydu ile yer arasındaki mesafedeki herhangi bir değişikliği tespit etmek için uydulardan gelen radar darbelerini kullandı.

Daha sonra 2015 ve 2022 yılları arasında şehirlerin yüksekliklerinin nasıl değiştiğini ölçtüler.

Çin'in en büyük şehri olan Şangay'ın son 100 yılda yaklaşık 3 metre alçalmasına rağmen alçalmaya devam ettiğini tespit ettiler.

Pekin ve Tianjin gibi şehirler de özellikle etkilenmiştir.

Nedenler

Çökmeye yol açan bir dizi faktör vardır, ancak East Anglia Üniversitesi'nde iklim adaptasyonu profesörü olan ve araştırmada yer almayan Robert Nicholls BBC'ye yaptığı açıklamada, su çıkarmanın "muhtemelen baskın neden" olduğuna inandığını söyledi.

"Çin'de jeolojik olarak oldukça yakın zamanda tortulaşmış bölgelerde yaşayan çok sayıda insan var. Dolayısıyla yeraltı suyunu çıkardığınızda ya da toprakları kuruttuğunuzda, çökme eğilimine giriyorlar" dedi.

Makalede ayrıca sorunun çözümünün "yeraltı suyu çıkarımının uzun vadeli ve sürekli kontrolünde yatabileceği" öne sürüldü.

Nicholls, Science dergisinde yayınlanan bir yorum makalesinde de "çökmenin binaların ve kritik altyapının yapısal bütünlüğünü tehlikeye attığı ve özellikle deniz seviyesindeki yükselmeyi güçlendirdiği kıyı kentlerinde iklim değişikliğinin sel açısından etkilerini şiddetlendirdiği" uyarısında bulundu.

Reuters'in haberine göre, çökmeler Çin'e halihazırda yılda 7.5 milyar yuan, yani yaklaşık 1.05 milyar dolara mal oluyor.

Ancak sorun sadece Çin'le sınırlı değil.

Şubat ayında yayınlanan bir başka makalede, dünya genelinde yaklaşık 6.3 milyon km kare ya da yaklaşık 2.4 milyon mil kare alanın çökme riski altında olduğu ve Endonezya'nın bu durumdan en kötü etkilenen ülkelerden biri olduğu belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmalar Kurumu'na (USGS) göre, 45 eyalette 17.000 mil kareden fazla alanın doğrudan etkilendiği ABD'nin bazı bölgeleri de bu sorundan muzdarip.

USGS'ye göre, ABD'de tespit edilen çökme vakalarının yüzde 80'inden fazlası yeraltı sularının kullanımı nedeniyle meydana gelmiştir.

"Arazi ve su kaynaklarının artan gelişimi, mevcut arazi çökmesi sorunlarını daha da kötüleştirmek ve yenilerini başlatmakla tehdit ediyor" diye ekliyor.