Yeni Bir Yapay Zeka Tavukların ve Horozların Dilini Çözebilir

Japon araştırmacılar, tavukların ve horozların seslerini tercüme ederek hareketleri hakkında ipuçları veren ve potansiyel olarak refah düzeylerini artıran bir yapay zeka geliştirdi.

horoz dövüşü

Teknolojik gelişmeler, Japon araştırmacıların tavuksu -gallinaceous- kuşların (tam olarak tavuk ve horozların) seslerini çözebilen bir yapay zeka geliştirmelerini sağladı. Derin Duygusal Analiz Öğrenimi (Deep Emotional Analysis Learning) adı verilen bir tekniğe dayanan bu keşif, bu kuşların duyguları hakkında benzersiz bir içgörü sunuyor. Açlık, korku ya da neşe gibi duyguları tanımlayan bu yenilik, hayvanların esenliğini artırabilir ve onlarla etkileşimimizi zenginleştirebilir.

İnsan-hayvan etkileşimi, çevremizdeki canlıların davranışlarını ve duygularını deşifre etmeye çalıştığımız için her zaman toplumsal kaygıların merkezinde yer almıştır. Teknoloji bu anlayış arayışında giderek daha önemli bir rol oynuyor.

Yakın zamanda, Japon araştırmacılardan oluşan bir ekip yeni bir yaklaşımı gün ışığına çıkardı: Tavukların ve horozların seslerini tercüme etmek için yapay zeka (AI) kullanımı. Tokyo Üniversitesi'nden seks robotları üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Profesör Adrian David Cheok projeye liderlik etti. Bu buluş sadece kümes hayvanlarıyla olan ilişkimizi değiştirmekle kalmayacak, aynı zamanda yeni bir türler arası iletişim biçiminin de temellerini atacaktır. Çalışma, Research Square baskı öncesi platformunda mevcut olup, hakem değerlendirmesi beklemektedir.

Gallinaceous Duygularını Anlamak

Yapay zeka günümüzde birçok teknolojik ilerlemenin merkezinde yer almaktadır. Bu bağlamda, Derin Duygusal Analiz Öğrenimi (DEAL) adı verilen yenilikçi bir teknik geliştirilmiştir. Bu yöntem, tavuk ve horozların seslerini deşifre etmeyi amaçlamaktadır.

Geliştirilen araç, açlık ve heyecandan korku ve öfke gibi duygulara kadar bu dört ayaklı hayvanlar tarafından ifade edilen çeşitli duygusal durumları tanıma ve yorumlama yeteneğine sahiptir. Bu sonuçlara ulaşmak için ekibin yapay zekayı kapsamlı bir veri tabanı kullanarak eğitmesi gerekti. Yapay zekayı eğitmek için tavuk ve horozların yaklaşık 100 saatlik kayıtları kullanıldı.

Bu yoğun eğitim sayesinde, araç artık mutlu, üzgün veya korkmuş bir bireyi tanımlamak için bir tavuğun veya horozun duygusal durumunu %80 gibi etkileyici bir doğrulukla belirleyebiliyor. Bu atılım, hayvan davranışlarını anlamamızda ileriye doğru atılmış büyük bir adımı temsil ediyor ve hayvan refahı konusunda yeni perspektiflerin önünü açıyor.

Çok Disiplinli Bir İşbirliği

Yapay zekanın geliştirilmesi, ne kadar sofistike olursa olsun, doğruluğunu sağlamak için sağlam bir bilgi tabanı gerektirir. Gallinaceous kuşlarının duygularını deşifre etmek için geliştirilen yapay zeka örneğinde, bu temel yalnızca dijital verilerden veya ses kayıtlarından gelemezdi. Bu verilere anlam kazandırmak için insan uzmanlığından faydalanmak şarttı.

Bu nedenle araştırma ekibi hayvan davranışı uzmanlarıyla yakın çalışmayı tercih etti: Sekiz hayvan psikoloğu ve veteriner. Her bir sesi belirli bir duygusal durumla ilişkilendirerek kuşların seslerinin bağlamsallaştırılmasına yardımcı oldular. Onların katkıları sayesinde, yapay zeka daha bütünsel bir bakış açısıyla eğitildi ve en son teknolojiyi insan uzmanlığıyla birleştirdi. Sesleri sadece mekanik olarak duygulara çevirmekle kalmıyor. Daha rafine bir yorumlama yeteneğine sahip.

Kaynaklar: