Adolf Hitler'in Ölümünden Önceki Son Anları

Modern tarihin en acımasız lideri olan Adolf Hitler'in intihar süreci.

Yazar Ali Artur
adolf hitler

1945 baharında, Rusya Kızıl Ordusu Berlin'e yaklaşırken, Adolf Hitler ve uzun süredir metresi olan Eva Braun, Berlin'deki Nazi hükümetinin yönetim merkezi olan Reich Şansölyeliğine çok da uzak olmayan, yer altı ve yer üstü yapılardan oluşan Führerbunker adı verilen komplekse sığınmıştı. Hitler'in yanı sıra, Nazi partisinin kıdemli propagandacısı Joseph Goebbels ve Hitler'in uzun süredir özel sekreteri olan ve Führer'e ulaşma imkanlarını kontrol eden Martin Bormann da Führerbunker'de saklanıyordu. Berlin düşmeden birkaç saat önce, saklanmakta olan Hitler, Braun ve Goebbels'in ailesi intihar etti.

Bir noktada Bormann'ın da Güney Amerika'ya ulaşan pek çok Nazi arasında olduğu düşünülüyordu. Yaklaşık 14 yıl Paraguay'da yaşadıktan sonra mide kanseri nedeniyle orada vefat ettiği biliniyordu. Ancak, 1972 yılında Batı Berlin'de bir inşaat sırasında iskeletinin bulunduğu bildirildi; 1998 yılında yapılan DNA analizi kalıntıların Bormann'a ait olduğunu doğruladı.

Avrupa'daki savaş, Üçüncü Reich'ın çöküşü ve ardından gelen Müttefik zaferiyle nihayet insaflıca sona erdi. Hitler'in hayatının son saatleri Jonathan Mayo ve Emma Craigie tarafından yazılan "Hitler's Last Day: Minute by Minute" adlı kitapta korkutucu ayrıntılarla belgelenmiştir. İnsanlığın en acımasız ve kötü diktatörlerinden biri olan Adolf Hitler'in sonunun geldiği ve anlatı ilerledikçe Hitler'le birlikte saklanan diğerlerinin de sonunun nasıl olduğu ortaya çıkıyor.

Hitler ölmeden önce aylarca Führerbunker'de yaşadı

Sovyetler Adolf Hitler'in sığınağı ve intihar ettiği Führerbunker'i havaya uçurdu.
Sovyetler Adolf Hitler'in sığınağı ve intihar ettiği Führerbunker'i havaya uçurdu.

Adolf Hitler, kendi canına kıymaya karar vermeden önce, yaklaşık 30 metre derine gömülü bir sığınak olan Führerbunker'de hatırı sayılır bir zaman geçirmiştir. Führerbunker ilk olarak 1936 yılında, savaşın patlak vermesinden iki yıl önce inşa edilmiştir. İki bölüm halinde yapılmış, ikinci bölüm 1944 yılında tamamlanmıştır. Führerbunker aslında birleştirilmiş iki ayrı sığınaktı ve her ikisi de kaliteli halılar ve tablolar da dahil olmak üzere lüks mobilyalarla döşenmişti. Sığınaktaki durum hızla kötüleşti ve Hitler'in sağlığı afyon bağımlılığı ve Parkinson hastalığı nedeniyle daha da kötüleşti. Sonuç olarak Reich'ın savaşı kazanma şansı azaldı. (Müttefiklerin Führer'in yer üstündeki sığınağını bombalaması yukarıdaki resimde gösterilmektedir).

Saklandığı 105 gün boyunca Hitler hiç ortaya çıkmadı. Führer'in 56. doğum günü olan 20 Nisan'da Hitler güneşi son kez gördü. O andan itibaren Hitler Führerbunker'in dışında bir daha görünmedi. Savaşın kaybedildiği ve Üçüncü Reich'ın sona erdiği, Hitler'in müttefiki ve İtalyan faşist hükümdarı Benito Mussolini'nin Müttefik birlikleri tarafından tutuklanıp öldürüldüğü haberiyle ortaya çıktı. Tam da Sovyetler Berlin'i fethetmeye hazırlanırken Alman ordusunun yiyecek ve cephanesi tükenmek üzereydi. Yine de kendini teslim etmeden önce Hitler'in yapması gereken bir şey daha vardı.

Hitler ve Braun ölmeden önce evlendiler

Adolf Hitler ve Eva Braun intihar etmeden kısa bir süre önce evlenmeyi planlamışlardı. Braun 1929'da Hitler'le ilk tanıştığında henüz 17 yaşındaydı. Bundan kısa bir süre sonra çıkmaya başladılar. 1945'te Berlin'e dönerek son günlerini geçireceği Führerbunker'de Hitler'e katıldı. Hitler ve Braun, Alpler'deki bir villada gizlice nikah kıydılar. Sonuçta, çok büyük bir olay olmadı. Nikahı kıyan Walter Wagner'in bir avukat ve noter olmasının yanı sıra Nazi partisinin sadık bir üyesi olduğu söyleniyordu. Görünüşe göre düğünden önce Hitler'le hiç tanışmamıştı. Yasal tören sırasında çift, Hitler'in üstün ırk kavramına ve Ari ırkın üstünlüğüne olan ortak inançlarını beyan etti. Düğünü ciddi bir resepsiyon takip etti. Hitler'in son arzusu ve vasiyeti evlendikten sonra yazdırıldı.

Alman ordusunun ilerleyişi ertesi gün Hitler'e iletildi. Kızıl Ordu hızla yaklaşırken, Berlin birkaç saat içinde düşecekti. Kapanış saatlerinde Führerbunker'de bulunan ama kaçmayı başaran Hitler Gençliği ulağı Armin Lehmann'a göre Hitler bir hayalet gibiydi, ileriye bakıyor, düşüncelere dalmıştı. Lehrmann daha sonra şöyle anlatıyor: "Bir havan topu sığınağın üstündeki toprağa çarptığında, toprak yağıyordu ve bizi bu karmaşadan korumak için hiçbir çaba göstermedi. On gün önceki doğum günü kutlamasında da pek iyi görünmüyordu… Sanki sarılık olmuş gibiydi. Cildi sağlıksız görünüyordu."

Hitler köpeğini de zehirlemişti

Hitler, Eva Braun ve Blondi ile beraber.
Hitler, Eva Braun ve Blondi ile beraber.

Hitler'in köpeği Blondi adında bir Alman çoban köpeğiydi ve Führerbunker'de Hitler, Braun ve Nazi liderliğinin diğer üyeleriyle birlikte yaşıyordu. Bazıları Hitler'in köpeği Blondi'ye metresi Braun'dan bile daha yakın olduğunu iddia etmektedir; Hitler'in gizli sekreteri Bormann köpeği 1941'de Hitler'e vermişti. "The Lost Life of Eva Braun" adlı 2006 tarihli kitapta yer alan bir pasaja göre, "Köpeğine karşı daha açıktı, onu okşuyor ve öpüyordu." Naziler Hitler'in köpek sevgisini kullanarak onu hayvanlara değer veren biri olarak olumlu göstermeye çalışmıştır.

Hitler ve Braun arasındaki intihar anlaşması, her ikisinin de ölümlerinin birbirlerine yakın bir yerde gerçekleşmesini öngörüyordu. Hitler siyanür içerek ve şakağına kurşun sıkarak intihar ederken, Braun da siyanür içerek intihar edecekti. Silahla değil de siyanürle hayatına son vermeyi tercih eden Braun, kendi deyimiyle "güzel bir ceset olmak istiyorum" demişti.

Hitler vasiyetinde şöyle diyordu: "Teslimiyet ve teslim olma aşağılamasına katlanmak çok zor, bu nedenle eşim ve ben hayatlarımıza son vermeye karar verdik. Kalıntılarımızın bulunması durumunda, gecikmeden yakılmalarını talep ediyoruz." Ancak Hitler ve Braun intihar etmeden önce Blondi, kendisini onların siyanür kapsülü için kobay yapılarak öldürülmüştü. Hayatta kalan iki kişiden birine göre, köpeğin ölümü Führerbunker'deki insanlar üzerinde Eva Braun'un kaybından daha büyük bir etki yarattı.

Hitler ve Eva Braun bir gün sonra öldü

Askerler Hitler'in intihar ettiği kanepedeki kan lekelerini inceliyor.
Sığınağa girmesine izin verilen ilk Avrupalı fotoğrafçı olan William Vandivert tarafından çekilen bu fotoğraf, Adolf Hitler'in kanepesindeki kanı gösteriyor.

Adolf Hitler ve eşi, yaklaşmakta olan Müttefik birlikleri tarafından yakalanmaktansa 30 Nisan 1945'te intihar etti. O gün öğlen saatlerinde Hitler, Sekreter Bormann'a "Şimdi tam zamanı. Bu öğleden sonra itibariyle, Bayan Braun ve ben kendi canımıza kıymaya karar verdik." demişti. Hitler son spagetti ve salata yemeğinden sonra Goebbels'le buluştuğunda, Goebbels diktatöre fikrini değiştirip gitmesi için yalvardı. Hitler'in mantıklı bir açıklaması yoktu. Sadece "Benim seçimim çok açık. Bunu değiştirmeyi reddediyorum," açıklamasını yaptı.

Daha sonra iki adam son kez ayrı ayrı yatak odalarına gittiler. Bir silah sesi duyduktan sonra Hitler ve Braun sığınakta birlikte bulundu; Hitler kanlar içindeydi ve yere yığılmıştı. Hitler'in emriyle cesetleri Şansölyelik Bahçesi'nde yakıldı. Goebbels, Hitler'in son vasiyeti uyarınca Hitler'in yerine Şansölye olarak atandı. Ancak Goebbels ve sevdiklerinin hepsi eninde sonunda kendi canlarına kıyacaktı. Sekiz gün sonra, beklendiği gibi, Berlin Müttefiklere kayıtsız şartsız teslim oldu ve insanlık tarihinin en kötü dönemlerinden biri sona erdi.