Alacakaranlık ile Akşam Karanlığı Arasındaki Fark Nedir?

Alacakaranlık, dışarıda ışığın olduğu ancak Güneş'in ufkun altında olduğu gece ile gündüz arasındaki zamandır.

alacakaranlık akşam karanlığı

Güneş batarken gökyüzünde kademeli bir kararma görülür. Günün bu zamanı bazıları tarafından "akşam karanlığı", bazıları tarafından ise "alacakaranlık" olarak bilinir. Ancak astronomi alanında bu etiketlerin gelişigüzel bir anlamı yoktur. Her biri benzersiz bir şeyi ifade eder. Gerçekte, gökbilimciler tarafından kabul edilen üç farklı alacakaranlık aşaması vardır; alacakaranlık, akşam karanlığı ve şafak. İşte bu üç tür ve bunların nasıl ayırt edileceği:

Alacakaranlığın üç farklı şekli vardır: sivil, deniz ve astronomik. Karanlıktan hemen önce ve sonra gelen astronomik alacakaranlığın aksine, sivil alacakaranlık alacakaranlığın en parlak dönemidir.

Alacakaranlığın aşamalarının nerede olursanız olun aynı düzeni izlediği doğrudur, ancak süreleri enleme göre değişir.

  • Güneş ufkun sıfır ila altı derece altında olduğunda, sivil alacakaranlık olarak kabul edilir.
  • Güneş ufkun altı ila on iki derece altında olduğunda, deniz alacakaranlığı olarak bilinen bir döneme gireriz.
  • Güneş ufkun 12 ila 18 derece altındaysa astronomik alacakaranlıktayız demektir.
  • Güneş ufkun 18 derece veya daha fazla altında olduğunda, gecenin çöktüğünü söyleriz.

Alacakaranlığın her bir evresi, yılın zamanına ve Dünya üzerindeki konumunuza bağlı olarak 24 dakika kadar kısa (ekvatora yakın) veya birkaç hafta kadar uzun (yaz veya kış aylarında kutuplardan birinde veya yakınında olursanız) olabilir.

Alacakaranlık Türleri Arasındaki Fark

"Alacakaranlık" ile çoğu insan, gün doğumu ve gün batımından hemen önceki ve sonraki zaman dilimi olan sivil alacakaranlığı kasteder. Güneş bu saatlerde gökyüzünde hala oldukça yüksektedir. Bu alacakaranlık döneminin başlangıcı, birçok ülke ve yerel yönetimde ışıklandırma ve araç farlarının kullanımı da dahil olmak üzere çeşitli kuralların temeli olarak kullanılır.

Alacakaranlığın birçok biçimi arasında ayrım yapmak için evrensel bir yöntem olmasa da, aşağıdakiler genel kılavuzlar olarak hizmet edebilir:

Kişinin karanlıkta şekilleri tanıma yetisini ölçmek de bir yöntemdir. Sivil alacakaranlık, sırasıyla güneşin gerçekten doğduğu ve battığı zamanlardan önce ve sonra meydana gelir. Ufuk belirginliğini kaybettiği anda, deniz alacakaranlığında olduğunuzu bilirsiniz. Bu kelime ilk olarak denizciler tarafından kullanılmıştır çünkü güneş 12 derecenin altına indiğinde deniz ile gökyüzü arasındaki farkı anlamak zorlaşır. Astronomik alacakaranlık zamanı geldiğinde, gökyüzü neredeyse tamamen kararmıştır: Ay'ın aydınlatması olmadan gece gökyüzündeki herhangi bir detayı ayırt etmek neredeyse imkansızdır.

Farklı bir yöntem de görünür yıldızları takip etmektir. Gündüz parıltısının ortasında, yalnızca en parlak yıldızlar ve gezegenler fark edilebilir. Deniz alacakaranlığından astronomik alacakaranlığa doğru ilerledikçe yıldızları tespit etmek gittikçe kolaylaşır. Buna ek olarak, Samanyolu Galaksisi'ni gözlemlemek için günün en erken zamanı astronomik alacakaranlıktır.

Şafak ve akşam karanlığı
Şafak ve akşam karanlığı, güneş ufkun altında belirli bir noktadan geçtiğinde meydana gelirken, alacakaranlık bu noktalar arasındaki aşamayı ifade eder.

Alacakaranlık ile şafak veya akşam karanlığı

Günün saatine bağlı olarak, genellikle "şafak", "akşam karanlığı" ve "alacakaranlık" ifadelerini birbirinin yerine kullanırız. Ancak, "şafak" ve "akşam karanlığı" terimlerinin her birinin kendine özgü astronomik anlamları vardır. Gerçekten de şafağın üç farklı çeşidi olduğu gibi, akşam karanlığının da üç farklı çeşidi vardır.

  • Sivil akşam karanlığı zamanı, güneşin akşamları ufkun tam olarak 6 derece altında olduğu zamandır.
  • Güneş ufkun 12 derece altında olduğunda buna deniz akşam karanlığı diyoruz.
  • Astronomik akşam karanlığı ise güneş ufkun 18 derece altında olduğunda gerçekleşir.

Öte yandan, sivil şafak, deniz şafağı ve astronomik şafak, güneş doğmadan hemen önce ufkun altında ilgili derecelerde olduğunda gerçekleşir. Yani şafak ve akşam karanlığı, güneş ufkun altında belirli bir konuma ulaştığında (örneğin 18 derece) meydana gelirken, alacakaranlık ise şafak ve akşam karanlığı arasında (örneğin 12 ile 18 derece arasında) meydana gelen gün dönemidir.

Bir dahaki sefere nefes kesici bir gün doğumu veya gün batımını izlemeye çıktığınızda şafak, akşam karanlığı veya alacakaranlığın üç aşamasından hangisini deneyimliyor olabileceğinizi anlamak için bir an düşünün.