Japonya'nın Denizaltındaki Yanardağ Patladıktan Sonra Yeni Bir Adası Oldu

Geçen ay başlayan patlamaların ardından Iwoto adası yakınındaki dalgaların üzerinde yaklaşık 100 metre çapında yeni kara kütlesi ortaya çıktı.

Japonya'da su altı yanardağı yeni bir ada oluşturdu.
Japonya'da su altı yanardağı yeni bir ada oluşturdu. Görsel: Setsuya Nakada / Asahi Shimbu.

The Guardian'ın haberine göre Japonya, Tokyo'nun 1.200 kilometre güneyinde, Iwoto (eski adıyla Iwo Jima) adası yakınlarında yeni bir ada kazandı. Japonya'da halihazırda 14.000'den fazla ada bulunuyordu ancak bu son ada volkanik kökenli ve yaklaşık 100 metre çapında.

Tokyo Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü'nde doçent olan Fukashi Maeno, Batı Pasifik'in bu bölgesinde bir dizi freatomagmatik patlamanın (magmanın suyla etkileşiminden kaynaklanan bir tür patlama) meydana geldiğini doğruladı.

Ekim sonunda bölge üzerinde uçuş yapan profesör, bu patlamalar sırasında her birkaç dakikada bir 50 metreyi aşan duman ve kül bulutlarının yükseldiğini söyledi. Yüzeyde yüzen çok sayıda kahverengi ponza taşı nedeniyle suyun rengi değişmişti.

Geleceği Şimdilik Belirsiz

Kayıtlara geçmesi açısından, Iwo Jima adası Pasifik Savaşı'nın en kanlı muharebelerinden (Iwo Jima Muharebesi) birine sahne olmuştur. 2021 yılında, başka bir patlama nedeniyle yakınlarda yeni bir ada oluşmuştu. Dolayısıyla bölge bu muhteşem volkanik patlamalara alışık.

Maeno'ya göre bu adanın yakın zamanda oluşması, bu bölgede magmatik faaliyetin yeniden başladığının kanıtı. Patlamalar devam ederse yeni ada büyüyebilir ve şekil değiştirebilir, ancak dalgaların altında da kaybolabilir. Hokkaidō sahilinin 500 metre açığında bulunan Esanbe Hanakita-kojima adasının başına gelen de buydu ve 2018'de kimse fark etmeden ortadan kayboldu.

Henüz isimlendirilmemiş olan bu yeni ada kül ve kaya parçalarından oluşuyor ve bu da onu dalgalara karşı savunmasız hale getiriyor. Volkanik faaliyetler devam ederse, lav akıntıları daha güçlü, daha dayanıklı bir yüzey oluşmasına yardımcı olabilir. Yeni doğan bir bebekte olduğu gibi, önümüzdeki haftalarda gelişimini yakından takip etmemiz gerekecek.