Kleopatra gerçekte nasıl görünüyordu?

Fiziksel görünüşünü hayal bile edemesek de Nil Kraliçesi yine de tarihin en güçlü kadınlarından biri olarak hatırlanıyor.

Nil'in kraliçesi Kleopatra, popüler kültürde diğer tüm antik hükümdarlardan daha sık tasvir edilmiştir. Cazibesi ve gizemi, kısmen kadınsı çekiciliği ve göz kamaştırıcı güzelliğine dair hikayelerle beslenerek neredeyse iki bin yıl boyunca devam etmiştir.

Ayrıntılı kostümler giydiği ve bol miktarda makyaj yaptığı yönündeki popüler tasvirlere rağmen, tarihçilerin görünüşü hakkında farklı açıklamaları vardır. Tarihçiler, Yunan kökenli olmasına rağmen Mısır'da doğduğu göz önüne alındığında, görünüşü hakkında uzun süredir spekülasyon yapmaktadır.

Kleopatra'nın soyu nereden geliyordu?

VII. Kleopatra'nın kraliyet diademli bir Roma büstü (MÖ 40-30), Altes Müzesi.
VII. Kleopatra'nın kraliyet diademli bir Roma büstü (MÖ 40-30), Altes Müzesi.

MÖ 70 yılında Mısır'da doğmuş olmasına rağmen Kleopatra'nın soy ağacında Mısırlılara rastlanmamaktadır. Ptolemaios, Büyük İskender'e Mısır'daki askeri seferlerinde düzenli olarak eşlik eden Makedonyalı bir Yunanlıydı. Orada Mısırlı dostlar edinmiş ve yerel halkla etkileşime girmiştir. Ptolemaios Mısırlılar tarafından bir Firavun olarak kabul edildi çünkü onu kendi kraliyet ailelerinin bir uzantısı olarak görüyorlardı.

Mısır kraliçesini çevreleyen en büyük bulmacalardan biri, soy ağacı göz önüne alındığında Afrikalı mı, Avrupalı mı yoksa başka bir ırktan mı olduğuydu. Irkı onlarca yıldır akademisyenler arasında hararetli bir tartışma kaynağı olmuştur.

Herculaneum, İtalya'dan Mısırlı Kleopatra VII'nin ölümünden sonra yapılmış portresi
Herculaneum, İtalya'dan Mısırlı Kleopatra VII'nin ölümünden sonra yapılmış portresi.

Hayatının büyük bölümünü Kuzey Afrika'da geçirmiş olmasına rağmen Kleopatra'nın babası Yunanlıydı. Bazıları, annesinin kimliğinin hiçbir zaman belirlenememiş olması nedeniyle Kleopatra'nın Siyah olduğunu iddia etmiştir.

Kleopatra'nın Siyah olup olmadığı annesinin ve anne tarafından atalarının etnik kökenine bağlıdır. Eğer siyahi bir kadın siyasi gücün merkezinde yer alsaydı, bu Batı Medeniyeti anlayışımızı sonsuza dek değiştirecek muazzam bir bulgu olurdu.

Kleopatra'nın ırkı basitçe "Siyah" ya da "Beyaz" olarak sınıflandırılamaz. Çağdaş kültürde ırkın anlamı ve önemi değişmiş olsa da, Kleopatra'nın Afrika kökenli olduğu fikri akademisyenler tarafından büyük ölçüde reddedilmiştir. Resmi olarak onaylanmış portre büstlerindeki Yunan tarzı tasviri tarihçiler tarafından kanıt olarak gösterilmektedir.

Kleopatra'nın sevgilileri

Kleopatra siyah bir kadındı, ancak tarihi kayıtlar onu Jül Sezar (Julius Caesar) ve Marcus Antonius (Mark Antony) da dahil olmak üzere yaşamı boyunca birçok büyük erkeğin dikkatini çeken olağanüstü çekici ve büyüleyici bir kadın olarak tanımlamaktadır.


Kleopatra'nın sevgili ve eşleri: Kleopatra'nın kocaları hakkında bilgiler


MÖ 48 yılı civarında, Kleopatra ve erkek kardeşi Mısır'da üstünlük mücadelesi verirken, Jül Sezar ülkeyi ziyaret etti. Kadınsı cazibesini kullanarak Sezar'ı bu çabada kendisine katılmaya ikna etti ve ikisi sonunda iktidara geldi. Kleopatra, Sezar'dan olan Caesarion adını verdikleri bir oğul doğurdu.

Sezar öldürüldüğünde, Kleopatra dikkatini hızla Roma İmparatorluğu'nu demir yumrukla yöneten ve gücü elinde toplayan Romalı politikacı Markus Antonius'a çevirdi. Tarihçilere göre Marcus Antonius, Kleopatra'nın Tarsus'a dramatik girişini gördükten sonra "genç bir adam gibi aklını ona kaptırdı".

Sevgili ve daha sonra eş olan Antonius ve Kleopatra 11 yıl boyunca birlikte oldular ve üç çocukları oldu. Duygusal olarak çok yakın olmalarına rağmen, ortaklıkları Mısır'ın Roma İmparatorluğu içindeki etkisini güçlendirdiği için geniş kapsamlı siyasi sonuçlar doğurdu. Her iki aşık da ordularının Aktium Muharebesi'nde yenilmesinin ardından İskenderiye'de hayata veda etti.

Kleopatra sanatta nasıl tasvir edilmiştir?

Kleopatra'nın Ölümü, yaklaşık 1700-1710 - Gerard Hoet (Hollandalı, 1648 - 1733)
Kleopatra'nın Ölümü, yaklaşık 1700-1710 – Gerard Hoet (Hollandalı, 1648 – 1733)

Kleopatra çeşitli medeniyetlere ait sanat eserlerinde tasvir edilmiştir ve her bir versiyonu oldukça farklı görünmektedir.

Kötü durumlarına rağmen, günümüze ulaşan on kadar Kleopatra sikkesi hükümdarın suretine dair bir fikir vermektedir. Sikkelerdeki kral tasvirleri genellikle gerçeğe oldukça yakındır.

Bu sikkelerdeki Kleopatra portrelerinde Kleopatra, genellikle Roma ya da Yunan kökenli insanlarla ilişkilendirilen bir özellik olan kemerli bir burunla gösterilmiştir. Sevgilisi Marcus Antonius tarafından üretilen sikkelerde ise Kleopatra daha erkeksi bir profille, eğimli bir alın ve sivri bir çene ile tasvir edilmiştir.

Kleopatra ve Sezar, Mısır heykellerinde badem biçimli gözler ve tanrıça benzeri özellikler gibi daha geleneksel Mısır özellikleriyle gösterilir.

Modern kültürde Kleopatra

Elizabeth Taylor, 1963'lerde
Elizabeth Taylor, 1963'lerde "Kleopatra" da Kleopatra rolünde.

Kleopatra'nın efsanesi çağlar boyunca aktarılmış ve son zamanlarda Marilyn Monroe ve Audrey Hepburn ile eşit düzeyde kadınlar için bir moda sembolü olarak görülmeye başlanmıştır.

Kleopatra'nın sanatçılar, yazarlar ve oyuncular tarafından çağdaş tasvirleri büyük çeşitlilik göstermiştir. Genellikle klasik Avrupa güzelliği normlarına uygun, hayali, kadınsı bir şekilde resmedilmiştir. Bazı resimler onu hem Julius Caesar hem de Mark Antony ile birlikte göstererek sevgili oldukları hikayesine itibar kazandırmıştır.

Sayısız aktör ve aktris sahne ve ekran yapımlarında Kleopatra rolünü üstlenmiştir. Shakespeare'in 1607 tarihli Antonius ve Kleopatra oyununda Kleopatra rolünü küçük bir çocuk oyuncu üstlenmiştir. Shakespeare'in oyununun yıllar boyunca yüzlerce uyarlaması yapılmış ve Kleopatra'nın Batı kültüründeki yerini sağlamlaştırmıştır.

Theda Bara'nın 1917 yapımı Kleopatra filmindeki karanlık ve şehvetli Kleopatra tasviri, onu sinema endüstrisinin ilk seks ikonlarından biri haline getirdi. 1963'te gösterime giren Kleopatra filminde Elizabeth Tayor, antik Mısır kraliçesinin birçok ikonik tasvirinden birinde rol aldı. Kleopatra'nın bu tasviri, onu ağır eyeliner, parlak göz farı ve çekici bir gizem havasıyla öne çıkarıyordu.

Kleopatra'yı gözlerinin etrafında kalın bir makyajla tasvir ederek dönemin Mısır güzellik standartlarını tasvir etmek muhtemelen uygun olacaktır.

Eski Mısırlılar kozmetik ürünlerini, özellikle de göz kalemi ve sürmeyi çeşitli amaçlar için kullanmışlardır. Malakitten yapılan göz kapağı macunu, kırmızı aşı boyasından yapılan ruj ve hayvansal yağlarla birleştirilmiş sürmeden yapılan göz kalemi antik çağlardan kalmadır. Kleopatra'nın bu kozmetik ürünlerini kullanması onun çekiciliğine kesinlikle katkıda bulunmuştur.

Kleopatra'nın popülaritesi günümüze kadar devam etmiş, film yapımcılarına ve sanatçılara onun hikayesini yeniden hayal etmeleri için ilham vermiştir. Gal Gadot, 2023 yılında gösterime girecek olan bir sonraki epik filmin başrol oyuncusu olarak duyuruldu.

Fiziksel görünüşünü hayal bile edemesek de Nil Kraliçesi yine de tarihin en güçlü kadınlarından biri olarak hatırlanıyor. Cazibesine dair efsaneler, tarihin onun güzelliğini nasıl yorumladığından dolayı bugün de devam ediyor.