Dünyadaki Ülke Sayısı

Dünyada iki yüze yakın ülke ve kısıtlı şekillerde tanınan topluluklar var.

Bir ulusun tanımını yapabilir ve kaç tane olduğunu söyleyebilir misiniz? Gayet basit sorular, değil mi? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar sizi şaşırtabilir ya da danıştığınız kaynakların güvenilirliğine paralel olarak değişebilir.

Dünyadaki toplam ülke sayısı

Dünya üzerinde şu anda 193 ulus bulunmaktadır ve Birleşmiş Milletler (BM) bu tanımlamanın standart taşıyıcısı olarak hizmet vermektedir. Birleşmiş Milletler tarafından "üye devletler" olarak adlandırılan bu 193 ülke, kendi felsefelerine dayalı bir dizi prosedürü tamamladıktan sonra uluslararası örgüte kabul edilmişlerdir.

"Birleşmiş Milletler Antlaşması'nda yer alan taahhütleri kabul eden ve Örgüt'ün görüşüne göre bu yükümlülükleri yerine getirebilecek kapasitede olan" "barışsever" bir devlet üyelik için uygundur. ( Bu durum bazı üyeler hakkında soru işaretleri yaratıyor, ancak isim vermeyeceğiz.) Yine de üyeliğe kabul kesin bir şey olmadığı gibi, devlet olarak resmen tanınma da kesin değildir.

Birleşmiş Milletler herhangi bir ulus-devleti tanıyacak anayasal güce sahip değildir. Bağımsız Devletler Topluluğu (Lis) sadece kendi adına konuşabilir. Başvuru ve mektup, yeni devlet Birleşmiş Milletler Antlaşması'na katılmaya karar verdikten ve antlaşmanın hükümlerini okuyup anladıktan sonra Genel Sekreter'e gönderilir. Talebin kabul edilip edilmeyeceğine karar verme görevi 15 kişilik Güvenlik Konseyi'ne aittir ve beş daimi üyeden (Çin, Fransa, Rusya Federasyonu, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı veya ABD) herhangi birinin desteği olmadan kabul edilmesi için dokuz olumlu oy gerekmektedir. Güvenlik Konseyi'nin onayının ardından Genel Kurul başvuruyu oylayacak; giriş için üçte iki çoğunluk gerekiyor. Hepsi bu kadar.

Birleşmiş Milletler'in tanımadığı ülkeler

Ancak jeopolitikte hiçbir şey hiçbir zaman açık değildir. Sadece siyasi nedenler olarak adlandırılabilecek nedenlerle, bazı bölgeler tanınma talebinde bulunmakta ancak bunu elde edememektedir. Tayvan adası hala sıklıkla Çin Halk Cumhuriyeti ile birlikte gruplandırılmaktadır. Filistin Yönetimi'ne Kasım 2012'de üye olmayan gözlemci statüsü verilmiş olsa da, Filistin devleti hala İsrail ve diğer pek çok ülke tarafından bağımsız bir ulus olarak tanınmamaktadır. Vatikan Şehri adına Papalık, Birleşmiş Milletler tarafından üye olmayan gözlemci olarak tanınmaktadır. Bu nedenle Filistin ve Vatikan, gözlemci olsalar bile BM'nin tam üyesi olarak tanınmıyor.

Ülke olduğu düşünülen yerler

Guam ve Amerikan Samoası gibi Porto Riko da Birleşmiş Milletler tarafından bir ABD toprağı olarak tanınmaktadır. İrlanda Cumhuriyeti bir ülkedir, ancak Kuzey İrlanda değildir. Kuzey İrlanda, İskoçya, Galler ve hatta İngiltere ile birlikte Birleşik Krallık'ın bir parçasıdır. Kanarya Adaları? Onlar bir ülke değil. İspanya'ya aittirler. Dünyanın en yüksek dağını (Everest Dağı) Nepal ile paylaşan Tibet bir ülke olarak kabul edilmez. Çin'in bir parçasıdır. Gezegendeki en büyük ada olan Grönland da bir ülke değildir. En küçük İskandinav ülkesi olan Danimarka Krallığı'nın bir parçasıdır. İlginç bir şekilde, daha küçük kapı komşusu İzlanda bağımsız bir Avrupa ülkesidir. Bu da büyüklüğün önemli olmadığını gösteriyor.

Bir ulus bağımsızlığını nasıl ilan edebilir?

Bir ülke bağımsız olma arzusunu nasıl ifade edebilir? Öncelikle iyi tanımlanmış sınırlar içinde var olmaları gerekir. Daha sonra daimi bir nüfusa sahip olmaları gerekir. Diğer bağımsız ülkelerle antlaşma görüşmeleri yapmadan önce işleyen bir hükümet kurmaları gerekir. Dünya toplumu açısından, haklı olarak tanınan uluslardan tanınma elde etmek çok önemlidir. Bu nedenle Amerikan Devrimi'nin başlarında Benjamin Franklin, Thomas Jefferson ve diğerleri Avrupa'dan destek almak için çok zaman harcadılar.